Tavaly 45 százalék volt az illegális szoftverek aránya Magyarországon

1 perc

2003.06.03. 10:58

A BSA felmérése szerint 2002-ben Magyarországon a használatban lévő szoftverek 45 százaléka még mindig illegális volt. Figyelmet érdemel azonban, hogy 1994 óta az arány 31 százalékponttal csökkent.

A BSA (Business Software Alliance) megbízásából az idén nyolcadik alkalommal készült el az illegális szoftverek arányára vonatkozó felmérés. A mai napon nyilvánosságra hozott tanulmányból a 2002-es világszintű végfelhasználói illegalitási arányok és az ebből származtatható gazdasági veszteségek váltak egyértelművé az egyes országokban. A vizsgálat a világ hat nagyobb régiójában, 26 üzleti szoftverrel kapcsolatban vizsgálta az értékesítési adatokat és a piaci információkat. A vizsgálat két adatállomány egyeztetéséből állt: az egyik az új szoftverek iránti kereslet, a másik az új szoftverek legálisan értékesített mennyisége.
A felmérés szerint 2002-ben Magyarországon a szoftverek 45 százaléka illegális volt, amely 3 százalékos csökkenést jelent 2001-hez képest. Az eredmény azonban 6 százalékkal marad el a világviszonylatban mért 39 százalékos szoftverillegalitási mutatótól és 10 százalékkal magasabb a nyugat-európai átlagnál. Magyarországon igen jelentős eredménynek tekinthető, hogy az 1994-ben mért 76 százalékról 2002-re 31 százalékpontos csökkenést sikerült elérni az illegális szoftverhasználatban, ami háromszorosa a világátlagnak.
„Bár az elmúlt nyolc év során komoly csökkenés mutatkozott Nyugat-Európában az illegális szoftverhasználat terén, három közül egy program még mindig illegális – jelentette ki Beth Scott, a BSA európai alelnöke. Scott szerint minden további javulás új munkahelyeket és adóbevételeket teremt, de ahhoz, hogy valóban komoly eredményeket lehessen elérni, az Európai Uniónak a „zéró tolerancia” elvét kell alkalmaznia a szellemi tulajdon kárára elkövetett cselekményekre. Ez csak a jogszabályi környezet módosításával érhető el.