Orvosa vállalta magára az eutanáziát kérő francia fiú halálát

1 perc

2003.10.01. 09:48

Frédéric Chaussoy, a beteget három éve ápoló berk-sur-meri kórház intenzív osztályának főorvosa bejelentette: az orvosteam közös és egyhangú döntése alapján maga kapcsolta le a lélegeztető készülékről azt a 22 éves öntudatlan beteget, aki pénteken halt meg, miután anyja a kérésére nagy mennyiségű nyugtatót adott be neki. A fiú haláláért mindeddig az anyát tették felelőssé.

Az eutanázia tiltott, de létező gyakorlatát övező orvosi titoktartás csöndjét megszegve a francia orvos hazájában első ízben vállalta a nyilvánosság előtt, hogy maga küldte a halálba menthetetlen betegét. A 22 éves béna, néma és félig vak Vincent Humbert múlt pénteken hunyt el, két nappal azután, hogy anyja nagymennyiségű nyugtatót adott be a három évvel ezelőtti súlyos autóbaleset óta mesterségesen életben tartott fiúnak. Vincent az anya kétségbeesett cselekedete nyomán mély kómába zuhant. A tragikus eset napján jelent meg A meghalás jogát kérem öntől címmel Vincent Humbert könyve, amelyben a fiú Jacques Chirac elnöktől kért felhatalmazást és bántatlanságot anyjának, hogy a halálba segíthesse őt.
"Ha azt kérdezik, ki ölte meg Vincent-t, kijelentem, én voltam, nem Humbert asszony" - közölte Chaussoy doktor kollégái jelenlétében a kórházba összehívott sajtóértekezleten.Az orvos hangoztatta, békében van lelkiismeretével. Ő és munkatársai szabad akaratukból hozták meg a nehéz kollektív döntést arról, hogy három éve gondozott ápoltjukat nem hozzák vissza abba az állapotba, amelyben eddig szenvedett. "Hivatkozhattunk volna komplikációkra, arra, hogy Vincent szíve felmondta a szolgálatot. Tudunk hazudni, van benne gyakorlatunk, folytathattuk volna a képmutatás hagyományát, de máshogy határoztunk. Vállaljuk az igazságot és annak felelősségét is" - mondta Chaussoy doktor.
Az orvos nyilvános vallomása felmenti az anyát a tett elkövetésének jogi következményei alól, s egyúttal megkerülhetetlenné teszi a kegyes halál kérdésének napirendre tűzését - írták szerdai jelentéseikben a francia lapok. Igazságszolgáltatási körökben egyelőre óvatosan nyilatkoznak a kérdésről. Egy jogi illetékes jelezte: nyilvánvaló, hogy az aktív és passzív eutanáziát egyaránt bűncselekménynek minősítő törvénnyel összhangban kötelező vizsgálatot indítani, de a jogszolgáltatás elegendő időt akar hagyni a maga számára, hogy minden szempontból mérlegelhesse az összetett, kényes problémát.
A jobbközép UMP kormánypárt nemzetgyűlési frakciója a tragikus eset kapcsán indítványozta, állítsanak fel parlamenti bizottságot a kegyes halál témakörével összefüggő kérdések megvitatására. (MTI)