EKB: veszélyes a stabilitási paktum felfüggesztése
Az Európai Központi Bank (EKB) elnöke a a stabilitási paktum felfüggesztése aláássa a bizalmat és hátráltatja "Európa javulását".
Ugyanakkor a paktumot múlt héten felfüggesztő Németország szerint az EKB által előírt devizakamatok sértik az ország gazdaságát. Hans Eichel német pénzügyminiszter közölte: az EKB monetáris politikája vezetett oda, hogy Németországnak a legmagasabb a reálkamata, ami nem idézi elő a növekedést.
Jean-Claude Trichet szerint a paktum felfüggesztése “súlyos veszélyeket” rejt magában. Az EKB elnöke emlékeztetett arra, hogy az EKB részben éppen a túlságosan nagy költségvetési hiány miatt szabta meg a kamatokat.
A bankelnök hétfőn az Európai Parlament fóruma előtti meghallgatásán kizárta az EKB kamatemelését, különösen abból a megfontolásból, hogy most ilyen módon büntessék a költségvetési fegyelemről megfeledkezett euróövezeti tagországokat. Trichet ugyanakkor közölte, hogy a tagországi költségvetési pozíciók adatait a többi fontos adattal együtt havi tanácskozásuk során áttekintik annak eldöntéséhez, miként is alakuljon a továbbiakban az EKB kamatszintje. Teljesen világos, hogy van határ (a deficitre) - mondta Trichet -, ott, ahol nagyobb lesz a veszteségünk, mint amit nyerünk.
Az EU pénzügyminisztereinek tanácsa múlt hét kedden egyedi döntéssel, meghatározatlan időre kivonta Franciaországot és Németországot az uniós tagállamok költségvetési hiányát szabályozó stabilitási paktum alól. Az EU e két nagy alapító országa büdzséjének deficitje jövőre már harmadszorra haladja meg a GDP 3 százalékában meghatározott felső határt. Az Európai Bizottság (EB) nemrégiben javaslatokat tett közzé arról, milyen ütemben csökkentse Párizs és Berlin a deficitet 2004-2005-ben, ami ellen a két kormány erőteljesen tiltakozott.
Pedro Solbes, az EB gazdaságpolitikai ügyekért felelős tagja „mély sajnálatát fejezte ki, hogy a pénzügyminiszterek nem követték a paktum szellemét és betűjét".