Nagy az érdeklődés a közmunkaprogramok iránt
A tavalyihoz hasonlóan az idén is nagy az érdeklődés a közmunkaprogramok iránt, a munkaügyi tárca és a Közmunka Tanács 300-400 jelentkezőt vár az első körben meghirdetett pályázatokra – közölte a Közmunka Tanács elnöke.
A Közmunka Tanács elnökének szavai szerint a pályázók létszáma a tavalyihoz hasonlóan alakul majd, köztük ebben a körben 1 milliárd, egész évben pedig a 2003. évinél 30 százalékkal több, összesen 4 milliárd forintot osztanak szét. Mindez 12-13 ezer ember 3-7 hónapon át tartó foglalkoztatását teszi lehetővé. A február 16-i határidőig beérkezett pályamunkákról március közepéig döntenek, így április elején már megkezdődhetnek a munkák.
Az első pályázatokra szánt egymilliárd forintból 200 millió szolgálja az egyedül induló vagy csak néhány települést összefogó jelentkezők támogatását, a további 800 millió forint a legalább hat település közös vagy egy-egy statisztikai kistérség pályázataira jut. Új elem, hogy a közmunkások részt vehetnek az önkormányzati bérlakások építésében, az állami és önkormányzati intézmények felújításában, karbantartásában, valamint az elhanyagolt temetők, kegyhelyek rendbehozatalában is.
Sándor László reményét fejezte ki, hogy az év hátralévő részében a szakminisztériumokkal közösen meghirdetett pályázatok révén a dolgozókat be lehet vonni a parlagfű elleni védekezésbe, a Vásárhelyi-terv megvalósításába, a fogyatékkal élőket segítő akadálymentesítésbe, valamint az autópálya-építésekbe is.
A közmunkások keresete képzettségüktől és a programokban elfoglalt helyüktől függ. A segédmunkások maximum 57 ezer, a szakmunkások 75 ezer forintot kereshetnek, de ez a havi 18-20 ezer forint összegű szociális segélyhez viszonyítva sok családnak komoly segítség.
A Közmunka Tanács elnöke hangsúlyozta azt is, hogy a közmunkaprogramok továbbra is a hátrányos helyzetű kistérségek, települések, valamint az ott élők felzárkóztatását szolgálják. Reményét fejezte ki, hogy a programokra év végéig a 4 milliárd forinton felül további források juthatnak. Erre azért is szükség lenne, mert tavaly csak minden hetedik pályázót tudták támogatni, és nem szeretnék, ha a rászorulóknak elmenne a kedvük a beadványok elkészítésétől. (MTI)