Életre utaló jeleket találtak a Vénuszon?
A bolygó felszínén elképzelhetetlen az élet, ám az égitestet körülvevő sűrű felhőrétegben létezhetnek bizonyos baktériumok - állítják az amerikai El Paso egyetem tudósai.
A Vénusz azonban harminc százalékkal közelebb van a Naphoz, mint a Föld, és egy idő után óceánjainak a vize elpárolgott, és a vízpára hozzájárult egy elképesztő mértékű üvegházhatás kialakulásához, ami gyilkos környezetet teremtett a bolygó felszínén. A víz hiánya, a 400-600 Celsius fokos hőmérséklet és a hatalmas légnyomás, ahol még az ólom is megolvad, kizár minden életlehetőséget.
Két éve osztrák tudósok kiderítették, hogy Földünk légkörében is léteznek élő és szaporodó mikrobák - mutatnak rá a "baktériumos Vénusz" elméletnek a hívei, és szerintük ez bolygószomszédunkra is igaz lehet. A felszínen valaha - amikor erre még megvoltak a kedvező feltételek - kialakulhattak életcsírák, ám a későbbi, felforrósodott szakaszban már csak a légkörben találhattak menedéket.
Korábban hidrogénszulfid és kéndioxid jelenlétét fedezték fel a felhőkben, márpedig ezek az egymással reakcióra képes gázok csak akkor jelennek meg együtt, ha valaki vagy valami létrehozza őket - hangoztatják a tudósok.
A texasi kutatók feltételezése nem új keletű. Az űrkutatók többsége azonban egyelőre erősen vitatja elgondolásaikat. (MTI)