Külföldre vándorolnak a magyar orvosok
Minden tizenegyedik kórházi állás betöltetlen. Az elmúlt hónapban 138 magyar szakorvos jelentette be külföldi munkavállalási szándékát a Magyar Orvosi Kamarának.
A legkritikusabb a kórházak helyzete, ott ugyanis a szükséges 12 740 doktor helyett csak 11 303-an vannak, ez a különbség öt-hét nagy kórház orvoslétszámának felel meg. A szakrendelőkből ötszázan hiányoznak. A 6804 háziorvosi körzetből 71-nek nincs gazdája. E praxisokban 141-en hetven évnél idősebbek.
A hazai orvosok ügyeletben töltött munkaideje nem számít száz százalékos ügyeletnek, még a nyugdíjhoz szükséges szolgálati időbe sem kalkulálják be. Mivel rosszak a fizetések, elsősorban csak Romániából és Ukrajnából érkeznek hozzánk orvosok. Szlovákiában már kétszer nagyobbak a bérek a Magyarországinál, míg a cseh orvosok háromszor többet kapnak - mondta Gyenes Géza.
Az elmúlt tizenöt évben 2100 külföldi kérte orvosi diplomájának honosítását, a legtöbben magyar anyanyelvűek. Ám ennél háromszázzal több magyar orvos vállalt munkát külföldön, többségük a nagyobb munkaerőhiánnyal küszködő vidéki kórházakból ment el. Hazánk uniós tagságával a nálunk honosított külföldi diplomákat is elfogadják az unióban, így különösen a fiatalabbak körében várható, hogy továbbállnak.
A külföldre pályázók elsősorban az orvosi technológiával jól felszerelt munkahelyeket, a jobb munkafeltételeket és kereseteket jelölik meg. Nálunk egy kezdő szakorvos (az ötéves egyetemet követően hatéves gyakorlati képzés után kapja meg a rangot) bruttó alapbére 128 ezer, egy kórházi osztályvezető főorvosé pedig 186 ezer forint.
(vg.hu)