Létrejön a Távmunka Tanács, újabb távmunka pályázat
A Távmunka Tanács létrehozásának szabályairól rendelkezik a foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter szeptember 1-jétől hatályos utasítása. A Munkaügyi Közlöny legújabb számában közölt utasítás szerint a testület az elnökön kívül nyolc tagból áll. A tagok a munkaügyi, az informatikai minisztert, az Országos Érdekegyeztető Tanács munkavállalói és munkaadói oldalát, illetve a Budapesti Munkaerőpiaci Intervenciós Központot képviselik, további három tag szakértőként vesz részt a tanács munkájában.
A legalább havonta ülésező testület javaslatokat terjeszt elő a távmunka elterjesztése érdekében. A tanács a célkitűzések megvalósulását szervezéssel is elősegíti, és közvetíti, egyezteti a távmunka fejlesztésében résztvevők érdekeit. Jelenleg mintegy 70 ezren dolgoznak távmunkában Magyarországon, ami a munkaerő-piacnak alig 2 százaléka. Egyes nyugati országokban ez az arány 30 százalék.
Augusztus végén hirdetik ki a második országos távmunka pályázat eredményeit. A pályázati kiírás szerint a sikeresen pályázó munkáltatóktól a Munkaerőpiaci Alap fél éves időtartamra vállalja át a minimálbér, az 53 ezer forint kifizetését, járulékaival együtt. A munkáltatónak ezért távmunkahelyet kell létesíteni, vagy a közigazgatási reform keretében ilyen módon fenntartani a korábbi munkahelyet. A pályázatokat július 12-től augusztus 10-ig lehetett benyújtani, azokat augusztus 30-ig értékelik, a támogatott foglalkoztatások már októberben elkezdődhetnek.
Induló vállalkozások vagy mikro-vállalkozásnak minősülő gazdasági társaságok, egyéni vállalkozások legfeljebb 5 távmunkahely létrehozására kaphatnak támogatást. A Munkaerőpiaci Alap az idén 255 millió forinttal támogatja az akciót. A korábbi, 2002-es távmunka pályázatot még az Informatikai és Hírközlési Minisztériummal közösen írta ki a munkaügyi tárca.
A finanszírozáshoz rendelkezésre álló 1 milliárd forint ezer távmunkahely támogatására adott lehetőséget. Ez munkahelyenként 500 ezer forintot jelentett számítógép, program vásárlásához, internet használathoz, valamint 500 ezer forintot a bér és járulékai, a képzés finanszírozásához. Később a két tárca még további csaknem 400 távmunkahely finanszírozásához is biztosította a keretet. A pályázatok értékelésekor még úgy tűnt, hogy ezer munkahelyhez már 2003 január végén, február elején a számítógépet is megkaphatják a pályázók, de később kiderült: a szerződéskötésekhez több idő szükséges. A számítógép, program vásárlásához a támogatást még 2003 júliusában is csak két pályázó kapta meg.
A pályázók igen sok, több mint százféle szakmában kívántak távmunkahelyet létesíteni. A 603 pályázóból 499 ötnél kevesebb távmunkahelyhez kért segítséget. Ugyanakkor megjelentek a pályázók között olyanok is, akik 400, 302, illetve 153 távmunkahely létrehozását vállalták. (MTI)