Közel nyolcezer csehszlovák emigráns kapott cseh állampolgárságot
Szeptemberben érvényét veszti az az 1999-ben elfogadott törvény, amely alapján cseh állampolgárságot kérhetett minden egykori csehszlovák emigráns, aki eredeti állampolgárságát a kommunista rendszerben veszítette el.
Mindazok az emigránsok, akik e törvény alapján az elmúlt öt évben cseh állampolgárságot is kértek, most kettős állampolgárok. A hatályos cseh jogrend egyébként a kettős állampolgárságot csak kivételes esetekben ismeri el. Általában más állampolgárság felvétele automatikusan maga után vonja a cseh állampolgárság elveszítését.
A két alapvető kivételt az említett emigránsok, illetve a szövetségi csehszlovák állam felbomlása után Csehországban maradt szlovákiai illetőségű polgároknak egy bizonyos csoportja alkotja. A belügyi szervek becslése szerint körülbelül ötvenezer cseh állampolgárnak van szlovák állampolgársága is. Cseh-magyar viszonylatban Prága nem ismeri el a kettős állampolgárságot.
A prágai hatóságoknak nincs pontos és részletes áttekintésük arról, hogy hány, ma is külföldön élő egykori csehszlovák állampolgár jogosult a cseh állampolgárság visszakérésére. A törvény, amelynek érvényessége most jár le, a Nyugaton és Amerikában élő emigránsok lobbijának eredménye. Az emigránsok elsősorban azzal érveltek, hogy nem kívánnak ugyan visszatérni Csehországba, de érzelmi, családi okokból szeretnék ismét felvenni szülőhazájuk állampolgárságát. (MTI)