Növekvő termékdíj szabhat gátat a sörimportnak
A súlyalapú termékdíj a január elsejével változó termékdíj-szabályozás szerint darabalapúvá válik, ami már olyan terhet jelent majd az importőröknek, hogy jövőre megfékezheti a Németországból érkező olcsó, dobozos termékek behozatalát.
Idén az import sör mennyisége elérheti a 800 ezer hektolitert. Kiss kifejtette, hogy az olcsó német sör egyrészt a nemzetgazdaságot fosztja meg bevételektől, másrészt a rossz minőség kedvezőtlenül befolyásolja a sörfogyasztást, harmadrészt pedig környezetterheléshez vezet. Az MSSz adatai szerint tavaly a magyarországi sörgyártók összességében 57,7 milliárd forintot fizettek be adó formájában a költségvetésbe, 2002-ben az adóbefizetés 48,1 milliárd forintot tett ki.
"Az értékesítési lehetőségek szűkülésével a termelés is visszaesik, ez pedig az alacsonyabb befizetésekből adódóan számottevő költségvetési bevételkieséssel jár" - jelezte Kiss, aki szerint az olcsó dobozos sörök fokozottan részt vesznek a környezetterhelésben, mivel az importőrök a jelenleg alacsony termékdíj megfizetésével mentesülnek a szemétté váló fémdobozok visszagyűjtése alól, így az államra, közvetve pedig az adófizetőkre hárul a drága hulladékkezelés.
Az elnök megjegyezte, hogy a súlyalapú termékdíj a jelenlegi tervek szerint darabalapúvá válik, ami már olyan terhet jelent majd az importőröknek, hogy nem éri meg ezeknek az olcsó termékeknek a behozatalát. Kiss Elemér szerint jelenleg egy könnyű fémdobozra visszavetítve legfeljebb 50 fillérnyi termékdíj jut, ami a szabályozás tervezetének jelenlegi állása szerint jövőre dobozonként várhatóan már 30 forintot ér el.
Kiss az ügy előzményéről azt mondta, hogy az olcsó behozatal az európai uniós csatlakozás miatt könnyebbé váló importfeltételek mellett egy németországi törvény következménye. A német hatóságok a fémdobozból álló hulladékhegyek megfékezésére ugyanis az idén szigorú intézkedéseket vezettek be. Hozzáfűzte, hogy az üveges és más kiszerelésben gyártott németországi sörök a szállítási költségek és a kiszerelések relatív magas költsége miatt nem jelennek meg tömegesen a magyar piacon. (MTI)