Válságstáb ült össze a két olasz segélymunkás elrablása miatt

2 perc

2004.09.08. 14:22

Válságtanácskozásra hívták össze Rómában kedden este az érintett minisztereket és titkosszolgálati vezetőket, hogy megvitassák az újabb bagdadi emberrablás ügyét, s lépéseket tegyenek a két olasz segélymunkás kiszabadítása érdekében. Az olasz politikai köröket alaposan felkavarta az újabb túszejtés.

Silvio Berlusconi kormányfő éppen Umberto Bossit, az Északi Liga lábadozó vezetőjét látogatta meg Észak-Olaszországban, ott érte az emberrablás hírére, amelynek hallatán azonnal visszaindult az olasz fővárosba.



Az olasz politikai köröket alaposan felkavarta az újabb túszejtés, hiszen húsvétkor négy olasz került iraki terroristák fogságába, s egyiküket ki is végezték, míg augusztus végén Enzo Baldoni szabadúszó újságíróval végeztek elrablói Nedzsef körzetében. A kivégzett olasz túszok hozzátartozói, - legutóbb Baldoni apja és testvére is - azzal vádolták meg a hivatalos Rómát, hogy nem tett meg mindent az olaszok kiszabadítása érdekébe, nem úgy, ahogy azt például Párizs megtette a két elrabolt francia újságíró esetében. Most a baloldali ellenzék erre emlékeztetve bírálta a Berlusconi kabinetet, és határozott cselekvésre ösztönözte a kormányt.



A Híd Bagdadba elnevezésű csoporthoz tartozó Simona Pari (29 éves) és Simona Torretta (27 éves) családtagjai első nyilatkozataikban megdöbbenésüknek adtak hangot. A mindkét huszonéves leány anyja könnyek között nyilatkozott a sajtónak, emlékeztettek arra, hogy Baldoni elrablása és kivégzése óta egyre nagyobb nyugtalanság volt köztük, Simone Pari édesanyja pedig arra panaszkodott, hogy gyakorlatilag semmiféle hivatalos információ nem jut el hozzájuk.



Az olasz szocialisták képviselőházi frakcióvezetője, Ugo Intini kedd esti nyilatkozatában arra emlékeztetett, hogy Enzo Baldoni kivégzése után már kérte a kormányt, hogy az összes polgári személyt evakuálja Irakból, hiszen nem tudja szavatolni biztonságukat. A baloldali Tölgyfa pártszövetség, s egyben a Baloldali Demokraták (DS) vezetője, Piero Fassino ugyancsak Baldoni újságíró barbár kivégzésére emlékeztetett, s újólag nemzetközi összefogást sürgetett a terrorizmus ellen, illetve szorgalmazta, hogy az ENSZ vegye át az iraki átmenet irányítását. Fassino követelte, hogy az olasz kormány tegyen meg minden lehetséges lépést és kezdeményezést az elrabolt olaszok kiszababítása érdekében, s e válsághelyzetben maximálisan koordinálja akcióit.



Az olasz zöldek ugyancsak nagyobb aktivitást követeltek a római kabinettől, s különösen Franco Frattini külügyminisztertől, egyúttal együttműködésre intették Olaszországot az iraki hatóságokkal is, hogy ne ismétlődhessenek meg a tragikus esetek. Oliviero Diliberto, az olasz ortodox kommunisták vezéralakja szerint az egyetlen "igaz, lehetséges és bátor gesztus" a háború és a terror szörnyűségeinek megállítása érdekében az olasz katonák és csendőrök kivonása Irakból. A pacifisták viszont kedd estére megmozdulást hirdettek a kormánynak otthont adó Chigi-palota elé, hogy hatékonyabb fellépést követeljenek Silvio Berlusconitól és kabinetjétől a két olasz segélymunkás kiszabadítása érdekében, akiknek személyében egyébként a terroristák most másodszor ejtettek túszul nőket Irakban. (MTI)