Nyilvánosságra hozták a Szaddám-listát
Több száz magánszemélyt, vállalatot, pártot és tisztségviselőt próbált megvesztegetni Szaddám Huszein az Irak ellen elrendelt ENSZ-büntetőintézkedések feloldása céljából. A róluk készült listát most tették közzé.
A Duelfer-jelentés szerint Szaddám Huszein rezsimjének nem voltak biológiai és vegyifegyver-készletei, sem komolyan vehető nukleáris programja, bár közvetett jelekből ítélve nem adta fel ilyen irányú ambícióit.
Az ENSZ 1990 augusztusától átfogó kereskedelmi embargót léptetett életbe Irakkal szemben, amelyet csak a 2003-as amerikai invázió után oldott fel. 1996 végén a világszervezet az úgynevezett "olajat élelmiszerért" program keretében lehetővé tette Bagdad számára, hogy ENSZ-ellenőrzés alatt bizonyos mennyiségű olajat adjon el, és az érte kapott pénzből alapvető árucikkeket vásároljon.
Irak azonban már 1990 óta szállított olajat tankkocsikkal Jordániának és Törökországnak, ami felett az Egyesült Államok és más országok szemet hunytak. Emellett különböző kormányokkal kötött homályos üzletek, csempészet, az olajra kivetett különadó és egyéb mesterkedések révén is jelentős bevételre tett szert.
A CIA listáján - francia, orosz és kínai nevek mellett - megtalálható Vlagyimir Zsirinovszkij orosz szélsőséges nacionalista vezető, Charles Pasqua volt francia belügyminiszter, Megawati Sukarnoputri indonéz elnök, Emile Lahud libanoni elnök fia és a Palesztinai Népi Felszabadítási Front is.
Független forrásokból eddig nem erősítették meg a CIA listájának hitelességét, amelyen amerikai vállalatok is helyet kaptak, bár nevüket adatvédelmi okokból nem hozták nyilvánosságra. A listát, melynek egyes részeit már korábban közzétették, a Taha Jasszin Ramadan volt iraki alelnök és Amir Rasid korábbi iraki olajminiszter titkos dossziéi alapján állították össze. (MTI)