Momentumosok kitiltása: 100 éve is pont itt tartott a magyar parlamentarizmus

8 perc

2025.04.28. 13:15

2025.04.28. 13:26

Bethlen István parlamenti ellenzéke egy kétharmadot összetrükköző erővel szemben próbált szövetkezni. Miután sokukat kitiltották a Nemzetgyűlésből, bojkottal kezdtek el harcolni.

Hétfő délután megszavazta az Országgyűlés kormánypárti többsége az Alaptörvény módosítása ellen füstgyertyázással és szórólapozással tiltakozó ellenzéki képviselők példátlanul szigorú büntetését. A rendszerváltás óta először tiltottak ki képviselőket a Parlamentből, felülírva a választók akaratát.

Szintet lépett a Kövér-féle házmestertempó: a rendszerváltás óta először tiltanak ki képviselőket, felülírva a választói akaratot

A momentumosok és Hadházy Ákos látványos, füstgyertyás tiltakozó akcióját nemcsak rekordösszegű pénzbírsággal, hanem más, eddig példátlan szankcióval is sújtotta Kövér László. Ez a demokráciadeficit újabb szintje: a rendszerváltás óta nem fordult elő, hogy képviselőket tiltsanak ki a törvényhozásból, ahová a választók küldték őket. Megtudtuk: a döntés miatt az ellenzékiek a strasbourgi emberi jogi bírósághoz fordulnak.

Csaknem pontosan száz éve kísértetiesen hasonló dolog történt a magyar parlamentben. Miután egy ellenzéki képviselő korrupcióval és hamis tanúzással vádolta meg Bethlen István miniszterelnököt, a házelnök elkezdte kivezettetni az ülésteremből az ellenzéki képviselőket, később ki is tiltották őket a házból. A botrány eseményeit a HVG még 2019-ben foglalta össze, az alábbiakban a hetilap akkori cikkét közöljük.

„Történelmi kényszerűség a demokratikus ellenzéki szövetkezés. Aki ebből az egyesülésből kivonja magát, az tulajdonképpen kicsinyes szempontokból nem akarja erejét beleadni abba a nagy küzdelembe, amelynek végső célja, hogy Magyarországon újra érdemes legyen élni” – dörögte Vázsonyi Vilmos 1924. november 24-én a Lipótvárosi Demokrata Körben. A beszélő – ahogy Krúdy Gyula nevezte: a „demokrata pápa” – a Nemzeti Demokrata Párt vezére, akinek páratlan népszerűségét jól jelzi, hogy folyamatosan hat választáson nyerte el a terézvárosi képviselői mandátumot. A dörgedelem pedig az akkor már egy hónapja összeállt Demokratikus Szövetségből kimaradó liberális Rassay Károlynak és párthíveinek szólt.

A Demokratikus Szövetség kezdeményezője eredetileg a Kossuth Párt vezetője, Nagy Vince volt, aki az őszirózsás forradalom után belügyminiszter, majd e forradalom eszméinek továbbképviselője, vagyis „oktobrista” volt. A szövetkezésnek, kisebb csoportok mellett, tagja volt a Magyarországi Szociáldemokrata Párt is. Petőfiéket idéző 12 pontos közös programjukat Hegymegi Kiss Pál debreceni képviselő olvasta fel a nemzetgyűlésben. E szerint

fel akarták számolni az akkor Európában már egyedülálló nyílt szavazásos képviselő-választási rendszert, amely lehetővé tette a csalásokat, vagyis a kormány kétharmadát.