KSH: 3,6 százalékos nettó ipari növekedés

1 perc

2004.10.15. 07:35

Az ipari termelés 2004 augusztusában 6,2 százalékkal, munkanaphatástól megtisztítva 3,6 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva.

A termelés volumene az év első nyolc hónapjában 9,2 százalékkal magasabb volt, mint az előző év azonos időszakában. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index augusztusban 1,7 százalékkal csökkent.



2004 első nyolc hónapjában az ipari export 18,3 százalékkal, augusztusban 12,7-del nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva. A január–augusztusi időszakban a feldolgozóipar legnagyobb exportőrének számító, a feldolgozóipari kivitel több mint 41 százalékát képviselő villamos gép, műszer gyártásának exportvolumene 28,5 százalékkal bővült. A feldolgozóipari export másik meghatározó alága, a feldolgozóipari kivitelből mintegy 23százalékkal részesülő járműgyártás 13 százalékkal növelte külpiaci eladásait.



Az ipar első nyolc havi belföldi értékesítése az előző év azonos időszakához viszonyítva 0,6 százalékkal csökkent.



Az ágazatok közül a legnagyobb mértékben, 25,4 zsázalékkal a feldolgozóipari termelés mintegy 30 százalékát képviselő villamos gép, műszer gyártása emelkedett. A legnagyobb súlyú alág kiemelkedő teljesítményéhez (hasonlóan az előző hónapokhoz) elsősorban a híradás-technikai fogyasztási cikkek átlagon felüli exportértékesítése járult hozzá.



Az ágazatok közül legnagyobb mértékben, 17,9 százalékkal a kis súlyú bőrtermék-, lábbeligyártás termelése maradt el az egy évvel korábbitól. 2004 augusztusában a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új megrendelése 18 százalékkal nőtt. 2003 azonos időszakához viszonyítva mind az új belföldi megrendelések, mind az új exportrendelések egyaránt számottevően emelkedtek: 17,6–18,1 százalékkal.



Az előző év azonos időszakához képest az ipari termelés 2004 első nyolc hónapjában Magyarország minden régiójában nőtt. A legnagyobb mértékű volumennövekedés az észak-magyarországi (14,2 százalék), valamint a közép-dunántúli régióban figyelhető meg (13,8 százalék).