Bevett gyakorlat a zsebből fizetés az új tagállamokban

1 perc

2004.11.03. 07:09

Az illegális foglalkoztatás Magyarországon eléri a GDP 16-17 százalékát. Az uniós tagországokban leggyakrabban az építőiparban foglalkoztatnak bejelentés nélkül munkavállalókat. A be nem jelentett dolgozók többsége 25 és 45 év közötti férfi.

Az illegális foglalkoztatás Görögországban a GDP több mint 20 százalékát is eléri, Lettországban a 18 százalékot, míg Ausztriában és az Egyesült Királyságban mindössze 1,5 illetve 2 százalékát teszi ki - derül ki a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium internetes oldalán olvasható Európai Foglalkoztatási és Szociális Hírlevélből. Az Európai Bizottság jelentése a huszonöt tagállam illegális munkavállalását elemzi.

Általánosan jellemző a tagországokra, hogy leggyakrabban az építőiparban foglalkoztatnak bejelentés nélkül munkavállalókat. Gyakori még a feketefoglalkoztatás a mezőgazdaságban, a szálloda- és vendéglátóiparban illetve a háztartási szolgáltatások területén. Az EU új tagállamaiban ebbe a körbe tartozik még az orvosi szolgáltatás, a magántanítás, az ingatlanközvetítés, a vállalatoknak nyújtott szolgáltatások egy része.

A be nem jelentett dolgozók többsége 25 és 45 év közötti férfi. Az új tagállamokban a tizenötök átlagánál több nyugdíjas és jól képzett munkavállaló dolgozik feketén. Több újonnan csatlakozott országban bevett gyakorlat a "zsebből fizetés", illetve az, hogy a bejelentett jövedelem a ténylegesnél jóval alacsonyabb, általában csak a minimálbér szintjét éri el - állítja a jelentés.

A vizsgálat eredményei azt mutatják, hogy a be nem jelentett munkavállalás több tényező következménye, de elsősorban a munkaerőpiac rugalmatlansága és a jelentős adóterhek okolhatók a fekete munkák miatt.

Az EB szerint a be nem jelentett munkát csak a megelőző és a szankcionáló intézkedések jól összehangolt együttesével lehet visszaszorítani.