Megfertőzhetik az embert a számítógépes vírusok?
Eljöhet az a nap, amikor a számítógépes vírusok az embert is megfertőzhetik - figyelmeztet Kevin Warwick kibernetikaprofesszor. A tudós a Londonban megrendezett Digitális Személyazonosság Fórumon kifejtette, egy napon majd az ember-gép ötvözetek számítanak majd a legelterjedtebb fajnak.
A professzor egy korábbi hálózati kísérlete során saját hálózatra kapcsolt testét használta fel arra, hogy egy Amerikában található mechanikus kart mozgasson. A tudósnak azonban gondosan ügyelnie kellett arra, hogy karjának IP-címét titokban tartsák, nehogy valaki illetéktelenül kitéríthesse azt.
Bár a hálózattal összekapcsolt emberi lények világa még nagyon távoli, Warwick kísérletei máris szolgálnak gyakorlati célokat. A professzor a brit Stoke Mandeville Kórházzal együttműködve például azt kutatta, hogy egy gerincsérült ember számára milyen jelentősége lehetne annak, ha idegrendszerét összekapcsolnák a hálózattal. A kutatók arra is kíváncsiak voltak, vajon megoldható-e, hogy valaki idegrendszere segítségével irányítson egy tolószéket.
Warwick azt is kifejtette, hogy jelenleg az ember és a technológia összeházasítása roppant népszerűtlen elgondolás. A tudós RFID-eljárással folytatott kísérleteit is sokan bírálták. A rádiófrekvenciás azonosító technológia azonban már korántsem új keletű. Egy spanyol éjszakai zenés klub látogatói például karjukba ültethető chip segítségével fizethetnek a fogyasztás után. Mexikói végrehajtási tisztviselők pedig az emberrablások elhárítása érdekében szintén RFID-chipeket ültettettek testükbe. Az élelmiszer- és gyógyszeralkalmazás biztonságát felügyelő amerikai szövetségi hivatal (U.S. Food and Drug Administration) pedig nemrégiben hagyta jóvá az RFID-technológia emberek esetében történő használatát. A megoldás alkalmazására például az egészségügyben kerülhet sor, ahol a betegek testébe ültetett chipből az orvosok a gyógykezelés elősegítése végett különféle egészségügyi információkhoz juthatnának hozzá. (Infinit.hu/news.com.com)