A Kreml nem lehet békebíró a kettészakadt Ukrajnában

1 perc

2004.11.23. 09:14

Ukrajna kettészakadt - állapították meg az orosz lapok, miközben az Eho liberális orosz rádió kommentátora szerint Oroszország nem léphet fel közvetítőként az ukrajnai elnökválasztás utáni zűrzavarban, mivel a kampány során teljesen elkötelezte magát a hivatalos jelölt mellett.

Szergej Buntman szerint a - pénzforrásokban, politikai tanácsadókban és Vlagyimir Putyin elnök vizitjeiben megnyilvánuló - orosz kampánytámogatásnak az lett az eredménye, hogy az ukrán társadalom nem hisz Viktor Janukovics választási győzelmében, bármennyire is esküszik rá a választási bizottság.

Miután a szembenállás a végletekig kiéleződött, közvetítőkre, tárgyalókra, diplomatákra van szükség, de ezeket mindenütt keresik majd, kivéve Oroszországot - vélte a radikális rádiókommentátor, aki még azt is kétségbe vonta, hogy Moszkva kezében megmarad a hagyományos végső eszköz: "kiküldeni az ügyeletes Ivanovot, a rezsimek sírásóját".

Buntman ezzel Igor Ivanovra, az orosz nemzetbiztonsági tanács vezetőjére utalt, aki (még külügyminiszterként) közvetített Tbilisziben a vértelen rendszerváltás érdekében, majd a szakadár grúziai Adzsáriában is hasonló szerepet vállalt.

Ukrajna elnöke Janukovics lett, így látja ő maga, az ukrán választási bizottság és Vlagyimir Putyin orosz elnök. Az Egyesült Államok, az Európai Unió és Nyugat-Ukrajna viszont meg van győződve Juscsenko győzelméről. Janukovics kész tárgyalni ellenfeleivel, míg Juscsenko kizárja a kompromisszum lehetőségét a "hatalmon lévő banditákkal" - összegezte a Vedomosztyi.

A Rosszijszkaja Gazetának nyilatkozó Szergej Markov Kreml-barát politológus szerint a választás nyilvánvalóvá tette, hogy Ukrajna gyakorlatilag két "országra" szakadt, egy orosz-ukránra és egy galíciai-ukránra, világos a vallási szakadás is egy görög katolikus és egy ortodox egyház között, és a nemzedéki szakadás (Juscsenko vezette) az ellenzéket támogató fiatalok és a miniszterelnök (Janukovics) korosztálya között.

Igor Bunyin politológus azt mondta a kormánylapnak, hogy az ukrajnai szakadást az elnöki rendszerről a parlamentire való áttéréssel lehet meggátolni, egy olyan regionalizáció keretében, amelyben a nyugati régiók széles körű autonómiát kapnának, de nem többet.