Népszavazás: külföldön apátiáról beszélnek
Az Euronews szerint a magyarországi népszavazás nagy vesztese Orbán Viktor, győztese pedig Gyurcsány Ferenc.
Magyarországon az igen hívei jelképes győzelmet arattak a külföldön élő magyarok kettős állampolgárságának ügyében kiírt népszavazáson, de csak jelképeset: a népszavazás ugyanis eredménytelen lett az alacsony részvételi arány miatt. S a történet nagy vesztese Orbán Viktor, a Fidesz ellenzéki párt vezetője - szögezte le hétfői tudósításában az Euronews európai hírtelevízió.
A hírcsatorna utalt rá, hogy a kórházprivatizáció ügyében kiírt népszavazás is eredménytelen lett, majd így folytatta: "Végső soron ebből a kudarcból Gyurcsány Ferenc miniszterelnök húz hasznot, aki a nem mellett kampányolt" - fogalmaz az Euronews, amely szerint Gyurcsány első nagy politikai tesztjét nyerte most meg.
Kettős állampolgárság nélkül a külföldön élő magyarok címmel jelentetett meg írást hétfői számában a Neue Zürcher Zeitung című svájci napilap. A konzervatív újság prágai székhelyű közép-európai tudósítója egyebek között megállapította, hogy a vasárnapi népszavazás eredménye bizonyos mértékig sikert jelent Gyurcsány miniszterelnök szocialistái számára.
A referendum azonban végeredményben nem a választópolgárok ellenállása, hanem apátiája miatt vallott kudarcot. A megfelelő számú szavazat hiánya ugyanis csak azt jelentheti: a magyarok többsége nem tartotta annyira sürgetőnek az ügyet, hogy kényszerítve érezze magát a szavazáson való részvételre.
A cikkíró meglepően magasnak nevezte a nem szavazatok számát. Az írás szerzője megállapította, nem csak a külföldön élő magyarok számára jelent kesernyés csalódást, hogy gyakorlatilag a szavazók fele elutasította a Magyarok Világszövetségének a kezdeményezését, hanem az egyben Orbán Viktor fiatal demokratáinak (Fidesz) a megcáfolása is, akik síkra szálltak a javaslatért.
A Die Presse című osztrák napilap hétfőn Érzelmi népszavazás címmel megjelentetett cikkében egyebek között megállapította, hogy a kettős állampolgárságról tartott népszavazás régi sebeket érint. A konzervatív újság a népszavazás eredményének az ismertetése nélkül emlékeztetett arra, hogy a kérdés felfűtötte a kedélyeket. A Die Presse szerint a referendum több mint 80 évvel ezelőtt keletkezett sebeket érint, amikor Magyarország elveszítette területének kétharmadát. A cikkíró szerint a vita mindenekelőtt Romániában és Szlovákiában keltett politikai rosszkedvet.
A BBC beszámol arról, hogy az alacsony részvétel miatt eredménytelen lett a magyarországi referendum. A budapesti brit tudósító szerint a politika a kormánypártok és a konzervatív ellenzék mérkőzésévé alacsonyította a népszavazást a kettős állampolgárságról és az egészségügy privatizációjáról. A kampány felkorbácsolta az indulatokat a nemzeti tudat és hazafiasság kérdésében.
A kettős állampolgárságról szóló, nagyjából fele-fele arányú szavazatot a mérvadó brit forrás Gurcsány Ferenc miniszterelnök döntő győzelmének könyveli el.
A brit tudósító beszámol helyi tapasztalatairól: a budapesti parlament előtt ezrek gyászolták gyertyagyújtással a szerintük elszalasztott esélyt.
Az egészségügyi privatizációtól a konzervatívok a költségek növekedése és a szegények ellátási problémái miatt óvták volna a polgárokat, míg a szociálliberális kormány érvelése szerint csak a magántőke bevonása teremtheti meg az egészségügyi ellátás színvonalának javítását – írja a BBC.
(euro.hu/MTI/hvg.hu)