Egyedül a Duna TV kap több állami forrást jövőre
A közszolgálati médiumok közül csak a Duna Televízió számolhat jövőre az ideinél nagyobb költségvetési forrásokkal, míg a jelenlegi állás szerint a Magyar Televíziónak, a Magyar Rádió és a Magyar Távirati Irodának a 2004-esnél kevesebb állami pénzzel kell beérnie, derül ki a költségvetési törvényekből és az intézmények menedzsmentjének nyilatkozataiból.
Emellett 2004-ben - a közszolgálati médiumok struktúra-átalakítására elkülönített 10 milliárd forintból kiosztott 6,8 milliárdból 4,8 milliárdhoz jutott 2004-ben az intézmény, amely így összesen mintegy három és félmilliárd forinttal kevesebbel kénytelen állami forrásból beérni 2005-ben, mint ez évben. Tájékoztatása szerint a Magyar Televízió emellett az idén 62 millió forintnyi pályázati pénzt is elnyert.
A pénzügyi tárca internetes honlapján olvasható költségvetési törvények alapján a Magyar Rádió sugárzási díjra az idei és a jövő évben 5,25, illetve 5,83 milliárdot, az üzemben tartási díj kompenzációjára - a teljes összeg médiatörvényben rögzített 28 százaléka alapján - 6,026, illetve 7,026 milliárd forintot kapott, illetve kap; ehhez járult 2004-ben az 1,2 milliárdos struktúra-átalakítási támogatás.
Gellért Kis Gábor, a közszolgálati médiumot felügyelő közalapítvány kuratóriumi elnöke elmondta, hogy piaci bevételeiket is alapul véve jövőre várhatóan mintegy háromszáz millió forinttal kevesebből gazdálkodhat a televízió, mint az idén.
A Duna Televízió a tévékészülékek üzemben tartási díjának kompenzációjára 5,164 milliárdot kapott, míg jövőre ez az összeg 6,023 milliárd forint. Műsorterjesztési támogatás címén a médium jövőre az ideinél 36 millió forinttal kevesebbet, 1,279 milliárdot kap a költségvetéstől; ez utóbbi magyarázataként Szekeres László, a Duna Televízió ügyvezető alelnöke a valuta-keresztárfolyamokat említette, megjegyezve, hogy tíz évre, dollárban kötötték a műholdhely-bérleti szerződést. Megemlítette, mindemellett tavaly - struktúra-átalakításra - 800 millió forintot kapott a költségvetésből a társaság; az összegből 650 milliót műszaki fejlesztésre, a többit a médium szerkezetének racionalizálására fordították.
"A Magyar Távirati Iroda jövőre mindösszesen kevesebb költségvetési forrást kap, mint idén" - mondta Vince Mátyás elnök. Emlékeztetett arra, hogy 2004-ben az 1,607 milliárdos juttatáshoz társult még egy 200 millió forintos, az elmaradt műszaki fejlesztéseket finanszírozó, valamint - a pénzügyi tárcával kötött külön megállapodás alapján - a létszámleépítés költségeit álló 420 milliós keret. Ezzel szemben a napokban a parlament által elfogadott 2005-ös büdzsé kétmilliárdos állami juttatást tartalmaz, s a határon túli magyar sajtó hírellátásához 50 millió forinttal járul hozzá a költségvetés.