Csapzárta előtt

1 perc

2004.07.16. 22:00

Akár ingyen is hajlandó átruházni az olajtársaságnak saját és partnerei birtokában lévő 44 százalékos...

Akár ingyen is hajlandó átruházni az olajtársaságnak saját és partnerei birtokában lévő 44 százalékos Jukosz-részvénycsomagját, hogy annak értékesítéséből előteremthessék a cég adóhátralékainak visszafizetéséhez szükséges összeget - nyilatkozta hétfőn, ügyvédjei útján, az Interfax hírügynökségnek az előzetes letartóztatásban lévő Mihail Hodorkovszkij, a Jukosz főtulajdonosa és korábbi elnöke. A részvények elidegenítéséhez azonban az kellene, hogy az orosz hatóságok hozzájáruljanak a pakett zárolásának feloldásához.

Hodorkovszkij legújabb javaslatának előzménye, hogy a Jukosz elnöke, Steven Theede július 8-án levelet juttatott el Mihail Fradkov kormányfőhöz és Alekszandr Kudrin pénzügyminiszterhez, amelyben a bíróság által már megítélt 3,4 milliárd dollárnyi adóhátralékon túl - a társaság adótanácsadóinak becsléséből kiindulva - a 2000 és 2003 közötti időszakra vonatkozóan összesen több mint 8 milliárd dollárnyi adókülönbözet törlesztését ajánlotta fel 2006 végéig. Ily módon a Jukosz menedzsmentje, nagyfokú realitásérzékről tanúbizonyságot téve, lényegében elébe ment az újabb, számára aligha kedvező bírósági ítéleteknek.

A részletfizetéshez fedezetként a társaság tulajdonában lévő, mintegy 4,3 milliárd dollár piaci értékű 35 százalékos Szibnyefty-részvénypakettet szerették volna letétbe helyezni, ám kormánykörökben értésükre adták, hogy a Jukosz-Szibnyefty fúzió meghiúsulása miatt bizonytalan sorsú Szibnyefty-papírokat nem tekintik megfelelő biztosítéknak. A közvetlenül, illetve közvetve Hodorkovszkij és társai tulajdonában lévő, a Jukosz-Szibnyefty fúzióhoz szükséges tőkeemelés minapi érvénytelenítése után 44-ről csaknem 60 százalékosra nőtt Jukosz-pakett azonban elemzők szerint már megfelelő fedezetet nyújthat az alkuhoz. Kérdés, hogy a Kreml hajlandó-e a kompromisszumra.

Hodorkovszkij szerint "mindenáron" meg kell menteni a társaságot, amelynek működése is veszélybe került azután, hogy július elején a Jukosz folyószámláinak zárolásával a végrehajtók megkezdték a 2000-es pénzügyi év után megállapított 3,4 milliárd dollárnyi adóhiány behajtását, miközben a céget a hitelező bankok is megszorongatták (HVG, 2004. július 10.). A júliusi exportját terhelő szállítási költségeket a Jukosz előre kifizette a csővezetékeket üzemeltető Transznyeftynek, ezért a társaság folyószámláinak zárolása legalábbis augusztusig semmiféle fennakadást nem okozhat szerződéses kötelezettségeinek teljesítésében.

VIDA LÁSZLÓ