Hongkongé a legliberálisabb gazdaság, az USA kiesett a rangsorból

1 perc

2005.01.05. 04:45

A "The Wall Street Journal" és a "The Heritage Foundation" által összeállított rangsor tíz kritérium alapján állítja fel az országok gazdasági szabadságának ranglistáját.

Hongkong rendelkezik a világ legliberálisabb gazdasági rendszerével a "The Wall Street Journal" és a "The Heritage Foundation" által összeállított rangsorban. Sem az első, sem a második helyen nem történt változás tavaly óta. A második helyezést Szingapúr foglalja el. Az Egyesült Államok azonban első alkalommal esett ki a tizenegy éve vezetett "Index of Economic Freedom" ranglista Top Ten csoportjából, és a 12-ik helyre került.

Az index tíz kritérium alapján állítja fel az országok gazdasági szabadságának ranglistáját. Ilyenek egyebek között az eladósodottság mértéke, a kormány beavatkozásai a gazdasági életbe vagy a pénz- illetve kereskedelmi politikába. Minél alacsonyabb egyes kritériumok számértéke, annál magasabb a gazdasági szabadság foka.
 
A lista kellemes meglepetéssel is szolgált: az egykori szovjet tagállam Észtország az előző évi hatodik helyről a negyedikre rukkolt előre. Észtország példája jól mutatja milyen gyorsan és hatékonyan meg lehet honosítani a liberális gazdasági gyakorlatot - írják a tanulmány szerzői. Európa vezető szerepet tölt be a liberális gazdasági szemlélet meghonosításában. Az első tíz helyen álló országból hat európai: Észtország mellett még Luxemburg, Írország, Nagy-Britannia, Dánia és Izland. 

A gazdasági klíma általában is a liberalizáció felé hajlott el világszerte: az értékelésben 86 ország jobb jegyet kapott az idén mint tavaly, míg 57 rosszabbat. Harminc európai ország kapott jobb értékelést mint egy évvel korábban, kilenc viszont alacsonyabbat. Az ázsiai-csendes-óceáni térség és Afrika Szaharától délre eső területeinek átlaga kissé javult az előző évhez képest a gazdasági liberalizáció tekintetében. Latin-Amerika és a karibi-térség,
valamint Észak-Afrika és a Közel-Kelet átlaga viszont kissé lejjebb csúszott. 

Az év nyertesei Ukrajna és Madagaszkár voltak a legnagyobb előretöréssel. Javult Magyarország (35), Lengyelország (41), Bulgária (52), Izland (8), Indonézia (121) és Malajzia (70) elhelyezkedése a rangsorban. A legnagyobb visszaesést Etiópia (133), Pakisztán (133), Uganda (74) és Haiti (145) szenvedte el.