Világgazdaság: húsz éves csúcs után jön a lassulás
Az utóbbi húsz év leggyorsabb növekedését produkálta tavaly a világgazdaság, de az idén már csaknem egy teljes százalékponttal kisebb lesz az ütem - áll az egyik vezető londoni gazdaságelemző ház új éves jelentésében, amely szerint a nagy hiányaikat külső finanszírozási forrásokból fedező feltörekvő piacokra kockázatot jelent az amerikai kamatemelési hullám várható likviditásszűkítő hatása.
Az Economist Intelligence Unit (EIU), a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdasági előrejelző háza a Londonban kiadott 2005-ös előretekintésben azt írta: tavaly - a 2002-es 2,8, illetve a 2003-ban mért 3,8 százalék után - 5,0 százalékkal nőtt a világgazdaság termelési összértéke, ami az utóbbi két évtized leggyorsabb globális növekedési üteme volt.
A helyi ár- és árfolyamhatások torzításainak kiegyenlítése végett vásárlóerő-paritáson számolt globális GDP-növekedés azonban az idén 4,1 százalékra, 2006-ban 4,0 százalékra lassul, és a 2009-ig szóló előrejelzési időszak végéig rendre 4,1-4,2 százalék között lesz, vagyis a 90-es évekre jellemző növekedésekhez képest még mindig tisztes tempójú marad - áll az EIU jelentésében.
Az elemző cég szerint a feltörekvő gazdaságoknak tavaly igen jót tett az OECD-térség robusztus keresletnövekménye, és az is, hogy a hozamvadász portfolió-befektetők kockázatvállalási hajlandósága "egészen rendkívüli" volt, ami jelentős tőkeátcsoportosítást eredményezett az alacsony megtérülésű fejlett piacokról a magas hozamokat ígérő feltörekvő piaci konstrukciókba.
A külső környezet azonban most már fokozatosan romlik a feltörekvő piacok szempontjából, mert az emelkedő amerikai jegybanki kamatszint már meg fogja csapolni az eddig bőséges portfoliótőke-likviditást, a befektetők csak még magasabb megtérülésekkel lesznek hajlandók feltörekvő piaci papírokba tőkét helyezni, ami növelni fogja a feltörekvő térség hitelköltségeit.
Ez főleg azoknak az országoknak a helyzetét teszi bonyolultabbá, amelyeknek magas folyómérleg-hiányokat kell külső forrásból finanszíroztatniuk, jelentős devizaadósságra kell refinanszírozást találniuk, és amelyek gyenge költségvetési politikát folytatnak - áll az EIU Londonban kiadott éves jelentésében.
Az Economist Intelligence Unit szerint az évtizedek óta nem látott globális fellendülésből az euróövezet jórészt kimaradt, és az előrejelzési időszak végéig is a világgazdaság egészére jósolt ütemek felével fog növekedni. A jelentés szerint a valutauniós országok összesített GDP-növekménye a 2003-as fél százalék után tavaly is csak 1,8 százalékos volt, az idén - főleg a gazdaságra koloncként nehezedő erős euró miatt - már csak 1,7 százalékos lesz, bár a 2009-ig tartó időszakban, az élénkülő belső kereslet hatására rendre 2,0-2,1 százalékos éves növekedések várhatók.
Az öt legnagyobb kelet-európai EU-gazdaság - Magyarország, Lengyelország, Csehország, Szlovákia és Szlovénia - ennél sokkal jobban fog teljesíteni: erre a térségre az EIU a tavalyról becsült 4,3 százalék után 2005-re 3,5 százalékot jósolt. Igaz, 2006-2008 között már meredek lassulás várható, rendre 2,8, 2,4 és 2,3 százalékra, de 2009-ben már ismét 3,3 százalékos átlagra számít az öt országban a londoni központ.
Az új tagállamok rendkívül csekély gazdasági súlyát jelzi azonban, hogy együtt is, erős növekedésük ellenére is mindössze 0,1 százalékponttal emelik az EU egészének növekedési ütemét az előrejelzési időszakban - áll az EIU jelentésében.
A londoni gazdaságelemző ház a világgazdasági előrejelzés egyik fő kockázati tényezőjének nevezi az iraki kilátásokat. Az EIU 40 százalék esélyt ad arra, hogy az iraki biztonsági helyzet 2006 végéig sem stabilizálódik, ezen belül 30 százalékot arra, hogy az ország egymással háborúzó hadurak prédájává válik, folytatódó erőszakcselekményekkel, és 10 százalékot arra, hogy teljes összeomlás következik be, ami térségi hatalmak külső fegyveres intervencióját vonja maga után.