Pszichiátriai betegek művei a Hiltonban

1 perc

2005.01.20. 12:30

Budapestre érkezett a világ első olyan vándorkiállítása, amely egyszerre ad teret pszichiátriai zavarokkal küzdők és hivatásos művészek alkotásainak.

A gyűjtemény hatvankét válogatott képből áll, amelyek közül ötvenkettőt pszichiátriai betegségekben szenvedő amatőr művész, tízet hivatásos művész festett. A némely szakemberek által outsider art-nak  nevezett művészet - vagyis az intézményes  művészeten kívüli alkotók művészete - az utóbbi években a nemzetközi művészeti szakmai diskurzusba is bekerült. Ezért is izgalmas, hogy a mostani kiállításon a professzionális művészek között található például az utóbbi évek nemzetközi művészeti életének egyik "húzóneve" Olafur Eliasson is.

A festmények több mint húsz országból származnak. A kiállítás 2003 októberében kezdte meg vándorútját Koppenhágában, s Tel Aviv, Oslo, Kolding, Dublin és Krakkó után 2005 január 19. és február 5. között Budapesten is megtekinthetik az érdeklődők.

A non-profit kezdeményezés célja, hogy felhívja a társadalom figyelmét arra, hogy a pszichiátriai betegek életét legalább annyira megnehezítik az őket körülvevő előítéletek, mint maga a betegség. Sokszor a már tünetmentes vagy gyógyult betegek társadalmi, munkahelyi és családi beilleszkedése is akadályokba ütközik.

A kiállításnak van egy magyar szereplője is Rácz Gabriella személyében, aki az egyetlen magyar amatőr művész, akinek a képei szerepelnek a gyűjteményben. „Úgy gondolom, hogy ez a kezdeményezés lehetőség egy olyan világ megismerésére, amely művészi és érzelmi értelemben is felkelti a néző figyelmét – és óhatatlanul megváltoztatja a pszichiátriai betegségben szenvedőkről eddig kialakított véleményt.” - mondja a kiállításról Rácz Gabriella

A kiállítás 2005. február 5-ig tekinthető meg a Hilton Budapest WestEnd, Mezzanine emeletén.