Gallup: jelentősen előretört a Fidesz

1 perc

2005.01.31. 07:15

A teljes népesség körében 8, a pártot választók között 14, a pártot választó biztos szavazók körében pedig 17 százalékosra nőtt a Fidesz előnye az MSZP-vel szemben – áll a Gallup januári közvélemény-kutatásában.

A január 19-27. között készített kutatás megállapításai szerint a biztos szavazók 54 százaléka voksolna a Fideszre, ez 7 százalékponttal több, mint 2004 decemberében. A szocialistákra viszont 4 százalékponttal kevesebben, a biztos szavazók 37 százaléka voksolna. Az SZDSZ és az MDF is 3-3 százalékot érne el a Gallup szerint, a többi párt támogatottsága elhanyagolható.

A teljes népesség körében továbbra is igen alacsony a pártot választók, illetve a választásokon biztosan részt venni kívánók száma – jegyzi meg a közvélemény-kutató. Az egy hónappal korábbihoz hasonlóan a teljes népesség 54 százaléka nevezett meg valamilyen pártot, hogy rá adná a voksát. A pártot választó és biztosan szavazó népesség aránya pedig még ennél is kisebb, mindössze 41 százalék.

A Gallup eredményei szerint nőtt a Gyurcsány Ferenc miniszterelnök politikájával elégedetlenek aránya: januárban a megkérdezettek 41 százaléka vélte úgy, hogy a kormányfő rosszul látja el feladatát. Ez az arány decemberben még 32, novemberben pedig 23 százalék volt. Azok aránya, akik szerint a miniszterelnök inkább jól látja el feladatát, januárban 33 százalékot tett ki (ugyanannyit, mint novemberben).

A Fidesz szimpatizánsainak 77 százaléka ítéli úgy meg, hogy a miniszterelnök rosszul végzi a feladatát, míg az MSZP szimpatizánsainak 82 százaléka látja úgy, hogy inkább jól végzi, és csupán 9 százaléka úgy, hogy rosszul.

Szorosabb eredményt hozott ki a Szonda Ipsos közvélemény-kutató, amelynek januári felmérése szerint a biztos pártválasztók körében a Fidesz 48, az MSZP pedig 40 százalékos támogatottságot élvez. Az SZDSZ 4, az MDF és a MIÉP pedig 3-3 százalékot kapna.

A MIÉP magas támogatottsága némi meglepetést okozott, a szakértők egyetértenek azonban, hogy az eredmény a Szonda Ipsos új módszerének köszönhető. A közvélemény-kutató ugyanis ezúttal nem kérdezőbiztosaival töltette ki a kérdőíveket, hanem a megkérdezettek maguk jelölhették meg a válaszokat a kérdezőbiztosok hordozható számítógépein. Emiatt jelentősen visszaesett a rejtőzködők aránya, a tavalyi 40 százalékról 30-ra.