Önéletrajzírás: Légy hű magadhoz!

3 perc

2005.02.03. 09:43

Az önéletrajzok döntő befolyással vannak egy-egy megpályázott pozíció elnyerésére, mert ezeket a dokumentumokat használják a jelöltek elsődleges szűrésére. Az alábbiakban néhány szemponttal szolgálunk a CV-írás hatékonyságának növeléséhez.

A gazdasági helyzet akárhogyan is alakul, a meghirdetett állásokra mindig óriási lesz a túljelentkezés. Ez részben azért van így, mert sokan állandóan képben akarnak lenni, s akkor is pályáznak, ha igazából nem kívánnak állást változtatni Kivéve persze, ha valami nagyon jó jön szembe. A másik oldalon a munkaadók folyamatosan azzal küzdenek, hogy a hozzájuk beérkező rengeteg CV-t (curriculum vitae) megszűrjék, hatékonyan feldolgozzák. S mi más lenne az első szűrő, mint éppen a pályázati anyag minősége. A jól megírt és összeállított önéletrajz és a hozzá tartozó kísérőlevél ezért fontos és hatékony fegyver az álláskereső kezében.

Alapszabályok

A legtöbb munkahelyen ma már az úgynevezett amerikai típusú önéletrajzot kérik, amely csak a személyes adatok és a szakmai múlt ismertetésére szorítkozik. Ezt általában egy olyan kísérőlevéllel (motivációs levél) szokás kiegészíteni, amely a jelentkező szakmai céljairól ad számot, s azt mutatja be, hogy ezek szerinte miért vannak összhangban a munkaadó meghirdetett elképzeléseivel.

A jelentkezési anyagok azonban minél hosszabbak, minél személyesebbek annál kevésbé használhatók. A locsogás a feldolgozást megnehezíti, így a kandidáló esetleg anélkül kaphat elutasítást, hogy érdemben vizsgálták volna a pályázatát. Teljesen felesleges az olyan korábbi pozíciók vagy kompetenciák felsorolása is, amelyek egy lezárt múlt részei. Azaz felesleges olyan munkákról beszélni, amelyekhez hasonlót a jelölt a jövőben már semmi szín alatt sem vállalna el.

Aktualizálás

Sokan elkövetik azt a hibát, hogy az egyszer megírt önéletrajzukat változtatás nélkül adják be mindenhová, s legfeljebb a motivációs levelet cserélik ki. Pedig – ha csak lehet – érdemes az adott állásnak megfelelően csoportosítani, kiemelni bizonyos információkat: a megszerzett képesítéseket, tapasztalatokat, stb. Erre a célra akár önálló bekezdést is érdemes nyitni olyan címmel, hogy: Releváns információk a meghirdetett állással kapcsolatban.

Általában véve a terjengős magyarázatok és hosszas felsorolások helyett olyan anyagot érdemes összeállítani, amelyből világos, hogy a jelölt személyes céljainak elérésére tett erőfeszítései miért esnek egybe az adott pozícióban végzendő feladatokkal. Másrészt a pályázati anyagnak meg kell győznie a munkaadót, hogy a jelölt megfelelően képzett, tapasztalt és egyéb körülményei, tulajdonságaid alapján is alkalmas vagy a pozíció betöltésére. Olyan recept, amely garantálná a sikeres jelentkezést, természetesen nem létezik. De az alábbi szabályok betartásával javítani lehet az esélyeken.

Módszerek (Oldaltörés)

1. Ne a meghirdetett álláshoz alakítsd a céljaidat, hanem tisztázd, hogy melyek karriercéljaid, s ezekhez keress állást!

2. Az önéletrajzot és a motivációs levelet céljaidnak, és a hirdető szempontjait is figyelembe véve állítsd össze.

3. Az állásinterjúkon, személyes találkozókon is magadat adjad, s ne játssz szerepet abban a reményben, hogy azzal könnyebben elnyerheted a munkát!

4. Az állásinterjúkon a legtöbbször megkérdezik, hogy miért jelentkeztél erre a pozícióra? Ilyenkor is önmagad által elfogadott céljaid vezessenek mondanivalód megfogalmazásában. Ha ennek érdekében beszélsz, akkor a mondandód összefogott lesz, s nem adsz ki magadról olyan információkat, amelyek megkérdőjelezhetik az alkalmasságodat. Mindig arra szorítkozzál, ami a munkaadó, illetve az adott pozíció szempontjából lényeges.

5. A CV-d a feldolgozhatóság érdekében ne legyen hosszabb egy oldalasnál. Ami ugyanis nincs fenn az első oldalon, az már elkerüli a HR-esek figyelmét. Ezért csak néhány évre visszatekintő önéletrajzokat érdemes írni. A felsorolást az utolsó évvel kell kezdeni, s időben visszafelé haladni. Nem a gazdag életút a lényeges, hanem az adott állás betöltéséhez szükséges kompetenciák megléte.

6. A töltelékszövegeket hagyd ki, de ne feledd: a különböző állásoknál kisebb-nagyobb mértékben más lehet fontos és más lehet a töltelék.

7 . Sohase tüntess fel olyan kompetenciákat, amelyek a céljaid szempontjából irrelevánsak. Előfordulhat ugyanis, hogy a munkaadónak éppen ezekre van szüksége. S ha állást kínál ezek alapján, az szinte megoldhatatlan dilemmát indukál: elvállalani egy olyan feladatot, amelyet már nem fogsz szeretni, vagy elutasítani, s akkor a megpályázott állás is kútba eshet.