TASZ: a főbíró ne pereljen!

1 perc

2005.02.04. 11:41

Jogi nonszensz és méltatlan a Legfelsőbb Bíróság elnökéhez, hogy perelni akar a bíróságot sértő megnyilvánulások miatt - közölte a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) pénteken.

"Jogállamban mindenkinek joga van kinyilvánítani véleményét, akár bíróságok munkájával, bírósági ítéletekkel kapcsolatban is, ha pedig ezek a megnyilvánulások bárkinek a személyiségi jogait sértik, a sérelmet elszenvedetteknek lehetőségük van jogorvoslatot keresni" - áll a jogvédő szervezet közleményében.

Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság és az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) elnöke a napokban azt nyilatkozta, hogy az OIT javaslata alapján a testület elnökét perlési jogosultsággal kellene felruházni "a bírósági szervezetet érintő, az igazságszolgáltatásba vetett bizalmat veszélyeztető megnyilvánulások" esetére.

A civil szervezet szerint az igazságszolgáltatásba vetett bizalmat nem annyira a jogos vagy akár jogtalan, de megcáfolható kritikák veszélyeztetik, hanem sokkal inkább az olyan ítélethirdetések, amelyeket "a hatályos törvényeknek fittyet hányva" zárt ajtók mögött bonyolítanak le a bíróságok.

A TASZ közleményében emlékeztettet arra is, hogy az Alkotmánybíróság már több mint egy évtizede kimondta: "A hatóság vagy hivatalos személy, valamint a közszereplő politikus becsületének csorbítására alkalmas - e minőségére tekintettel tett - értékítéletet kifejező véleménynyilvánítás alkotmányosan nem büntethető".

Lomnici Zoltán szerdai sajtótájékoztatóján az OIT javaslatáról szólva elmondta: az utóbbi időben olyan durva támadások érték a bírákat, a bíróságokat, amelyek "a szólásszabadság határát bőven túllépik". Hozzátette, az Európai Unió valamennyi tagállamában részletesen szabályozták az igazságszolgáltatást sértő bűncselekményeket.

Lomnici Zoltán ugyanakkor elmondta azt is: fontosnak tartja, hogy a bíróságok munkáját érintő kritika ne legyen elfojtva, ne korlátozzák az újságírók szólás- és gondolatközlési szabadságát. Ezért a MÚOSZ és a Legfelsőbb Bíróság konferenciát rendez, ahol újságírókkal közösen megvizsgálják a jelenlegi és a lehetséges szabályozást.