Soros Alapítvány: 2007. december 31-én megszűnik

1 perc

2005.02.07. 13:53

A Magyar Soros Alapítvány tavaly ünnepelte létrejöttének 20. évfordulóját. A Soros Alapítvány az elmúlt két évtizedben a legnagyobb - nem magyar állami pénzből gazdálkodó - független támogató szervezetként összesen 150 millió dollárral - azaz majdnem 30 milliárd forinttal - járult hozzá a nyílt társadalom intézményesüléséhez Magyarországon.

A nyolcvanas években a rendszerváltás egyik katalizátoraként, a rendszerváltás után a kultúra, a kortárs művészetek területén, a szociális, egészségügyi, köz- és felsőoktatási szektorban, valamint a roma civil társadalomban zajló modellértékű kezdeményezések támogatójaként az Alapítvány 40 ezer szervezet pályázatát támogatta, több ezer művészt, tudóst, tehetséges diákot részesített ösztöndíjban.

Az EU csatlakozással Magyarország történelmében új fejezet kezdődött, az ország új helyzetbe került, új kihívásokkal néz szembe. Az Alapítvány betöltötte eredeti küldetését, hiszen megtörtént a rendszerváltás, kiépültek a demokratikus társadalom alapjai. Az Alapítvány tevékenysége az alapító Soros György eredeti szándékával összhangban már a tavalyi évben is jelentősen szűkült. 2005-től pedig már nem indít új programokat, csak korábban megkezdett programjaiból származó szerződéses kötelezettségeit teljesíti 2006 végéig. Tevékenységének döntő részét ebben az időszakban a magyarországi civil szektor fenntarthatóságát célzó Trust program lebonyolítása teszi ki. A 2007-es év az összegzésé és az értékelésé lesz, 2007. december 31-én a Magyar Soros Alapítvány megszűnik.

Az Alapítvány kuratóriuma átalakult, a tagok száma háromra csökkent. Az elnöki tisztet 2001 és 2004 között betöltő Halmai Gábor alkotmányjogász, egyetemi tanár utóda Halpern László közgazdász, a CEU egyetemi tanára lett. Tagjai: Csongor Anna, az Autonómia Alapítvány igazgatója és Nagy Boldizsár nemzetközi jogász.

(OTS-Cégvonal)