Ki lehet a pápa utódja?

2 perc

2005.02.25. 09:55

A pápa egészségi állapotának újbóli rosszabbodása ismét felvetette azt a kérdést: ki fogja követni II. János Pált a pápák között.

Kanül

A műtét, a kanül beültetése után nyugodtan telt a pápa első kórházi éjszakája a Gemelli klinikán. Egyöntetű megítélés szerint a pápa mindaddig beszédképtelen, amíg a helyén marad a lélegeztető cső, amely a hangszálak alatt teszi lehetővé a levegő be- és kiáramlását.

Nyugodtan telt a pápa első éjszakája a Gemelli klinikán a gégemetszés után, a beültetett kanülön keresztül a pápa önállóan lélegzik - nincs szüksége lélegeztető gép segítségére. Olasz források azonban tudni vélik, hogy a Vatikánban már megkezdődtek az előkészületek egy esetleges pápaválasztó bíborosi konklávéra.

A 84 éves Karol Wojtyla több mint 27 esztendeje pápa, és ezzel a harmadik leghosszabb korszakot tudhatja maga mögött történelmi elődei közül. A katolikus egyház 120 bíborosa dönt arról, hogy ki kövesse őt a pápai trónuson.

Dionigi
Tettamanzi
Fontos kérdés, hogy vajon II. János Pál utóda olasz lesz-e, vagy esetleg a bíborosok Európán túlra vetik pillantásukat, hogy kiszemeljék a következő egyházfőt.

Karol Wojtyla volt 455 éve az első, aki nem olaszként tiarához jutott. A katolicizmus földrajzi központja immár nem Európában van, a földgolyó katolikusainak 65 százaléka Afrikában, Ázsiában és Latin-Amerikában él. Sok egyházi vezető úgy gondolja, hogy az új pápa e földrészek valamelyikéből érkezik a Vatikánba, mert ezekben a térségekben a vallás nagyobb befolyással bír, mint az öreg kontinensen.


Joseph Ratzinger
© AP
Szóba jöhet a nigériai Francis Arinze, a latin-amerikai bíborosok közül pedig a brazil Claudio Hummes vagy a hondurasi Oscar Andres Rodriquez Maradiaga.

Esélyes lehet a 77 éves német Joseph Ratzinger, az egyházi doktrínák zordon őrzője, a Velencéből való Angelo Scola volt egyetemi rektor, aki kapcsolatokat ápol az iszlám világgal, vagy a milánói Dionigi Tettamanzi.





Angelo Scola
Rodriquez
Maradiaga
Francis Arinze
Claudio Hummes