Megnyílt a Művészetek Palotája

2 perc

2005.03.16. 11:29

Ünnepélyes ceremónia keretében megnyílt a Művészetek Palotája hétfőn Budapesten a Milleniumi Városközpontban, s benne megnyitotta kapuit a Ludwig Kortárs Művészeti Múzeum új otthona is.


   
A Művészetek Palotája március 14-i ünnepélyes megnyitóján megjelentek a legfőbb közjogi méltóságok, Mádl Ferenc köztársasági elnök, Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, Polt Péter legfőbb ügyész, Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság elnöke.
   
Gyurcsány Ferenc kormányfő ünnepi köszöntőjében azt mondta, hogy ez a ház valami olyannak a palotája, ami közelebb viszi az embereket annak megértéséhez, hogy mit jelent gyarló, vágyakkal rendelkező, de a maga világához váltig ragaszkodó embernek lenni. Ez a művészet - mondta a miniszterelnök. Beszédében mlékeztetett arra, hogy Orbán Viktor és kormánya kezdte el az intézmény létrehozását.
  
"Nagyon jó, hogy elkezdte, és nagyon jó, hogy egy országnak van tehetsége és bátorsága (...) nemcsak követelni, hanem cselekedni" - mondta a kormányfő. 
   
A hivatalos megnyitót a Nemzeti Filharmonikus Zenekar ünnepi gálakoncertje zárta.

Megnyitotta kapuit a kortárs alkotásokat felvonultató Ludwig Múzeum új otthona hétfőn a budapesti  Művészetek Palotájában. A váltással egyidőben a múzeum új elvezést is kezd használni, a kissé a New York-i MoMA-ra emlékeztető LUMÚ rövidítést, amelyet a sajtóban, és a reklámanyagokon is használnak majd. A múzeum a Budavári Palota "A" épületéből költözött le aMillenniumi Városközpontba, eddigi termeit a tervek szerint bővítésre használhatja fel a Magyar Nemzeti Galéria.
   
Bozóki András kulturális miniszter az intézmény új székhelyének megnyitó ünnepségen kiemelte: a Ludwig Múzeumnak az a küldetése, hogy a kortárs magyar művészetet, sőt a közép-európai régió művészetét tágabb, nemzetközi kontextusba helyezze.
   
Felidézte, hogy az 1991-ben létrejött intézmény öt év alatt szerveződött valódi kortárs művészeti múzeummá.  Alapját a Ludwig házaspár (Irene Ludwig, aki a mostani megnyión is jelen volt és az 1996-ban elhunyt Peter Ludwig), továbbá az aacheni alapítványuk által az országnak adományozott anyag, valamint tartós letétbe helyezett műtárgyak képezték. Hozzáfűzte, hogy a múzeumra a kiállítások mellett fontos feladatok várnak a múzeumpedagógia és az intézeti típusú tevékenységek területén, az intézmény mindemellett továbbképzések és konferenciák helyszíne lesz.
   
A Ludwig Múzeumban keddtől Feszített művek címmel látható gyűjteményi kiállítás. Szintén a március 15-i ünnep napjától tekinthető meg A modernség talánya című, mintegy kétszáz alkotást felvonultató időszaki tárlat, amely a párizsi Musée National d'Art Moderne Centre Pompidou gyűjteményéből válogat.
   

A kiállítóhely az első, amely fogadta a nagyközönséget a Nemzeti Színház tőszomszédságában létrehozott komplexum három intézménye közül; a Nemzeti Hangversenyterem hétfőn este ünnepi gálakoncerttel, a Fesztivál Színház hivatalosan szerdán, Claudio Monteverdi első operája, az Orfeo bemutatásával nyílik meg.
   
.