A kirgiz ellenzék vezére lett az ideiglenes államfő

2 perc

2005.03.25. 06:49

Öten - közöttük egy rendőr - haltak meg Biskekben különböző források szerint az Aszkar Akajev elnök hatalmát megdöntő csütörtöki események és az éjszaka is folytatódó zavargások során. Az egészségügyi minisztérium adatai szerint a sebesültek száma 367-re rúg.

© AP
Kurmanbek Bakijev kirgiz ellenzéki vezető eközben pénteken közölte, hogy a parlament őt nevezte ki ügyvezető államfőnek és miniszterelnöknek. "A parlament ma engem nevezett ki kormányfőnek és rám bízta az elnöki hatásköröket is" - közölte Bakijev a kirgiz fővárosban összegyűlt támogatói előtt. "Mostantól én látom el a miniszterelnöki és az elnöki teendőket is" - tette hozzá.

Aszkar Akajev elűzött kirgiz elnök családjával Észak-Kazahsztánban, Akmolinszk térségében tartózkodik - jelentette pénteken az Interfax orosz hírügynökség. Feliksz Kulov ellenzéki vezető előzőleg közölte: Akajev nem egyezett bele, hogy Oroszországba utazzon, és egy másik országba távozott. Ezt azonban nem nevezte meg.

Fiatalok péntek délelőtt kövekkel dobálták meg Biskekben a parlament épületét, ahol a kirgiz törvényhozás összeült, hogy megvitassa az új kormány összetételét. A parlament székháza előtt több száz fiatal gyűlt össze; a tüntetők köveket dobáltak és kiabáltak, fokozva a fővárosban amúgy is kialakult zűrzavart. A hírügynökségi jelentés nem tisztázza, hogy az összegyűltek milyen célból dobálták meg a törvényhozás épületet. A parlament felfüggesztette ülését.

Baktibek Adrszajev, Kirgizisztán washingtoni nagykövete a CNN hírtelevíziónak nyilatkozva pénteken államcsínynek nevezte a kirgiz fővárosban történteket. "Ez az ügy, amivel dolgunk van, nyilvánvalóan alkotmányellenes államcsíny, és most megpróbálják a helyzetet a saját forgatókönyvük szerint rendezni" - mondta angol nyelven a nagykövet, aki teljes egészében törvénytelennek és az alkotmány megsértésének nevezte a történteket.

Nurszultan Nazarbajev kazah elnök szerint Kirgizisztánban az évek során felgyülemlett társadalmi-politikai problémák tömeges elszegényedéshez vezettek és ez váltotta ki a csütörtöki megmozdulásokat. Az államfő hangoztatta, hogy a történtekből le kell vonni a következtetéseket, megérteni az események okait. Szerinte a kirgiz hatalmi szervek gyengesége is közrejátszott abban, hogy "a lázadók és gonosztevők" azt tehettek, amit akartak".

Fehéroroszország aggódva szemléli a Biskekben történteket - derül ki a belorusz külügyminisztérium pénteki közleményéből. A minszki hatóságok szerint a kirgiz kormányszervek alkotmányellenes leváltása súlyos következményekkel járhat, veszélybe sodorhatja a stabilitást, az emberek boldogulását, nemcsak Kirgizisztánban, de az egész közép-ázsiai térségben. A fehérorosz külügyi szervek szerint a helyzet rendezése érdekében mihamarabb vissza kell térni a törvényes útra és véget kell vetni annak, hogy a politikai ellentéteket erőszakos eszközökkel rendezzék.