Tintás menedzserek

1 perc

2005.04.12. 15:59

A stresszes életstílus, a reprezentatív vacsorák és tárgyalások eredményeként a versenyszférában dolgozóknak gyakran kell a pohár után nyúlni. Van, aki megálljt tud parancsolni, azonban van, aki menthetetlenül az alkoholizmus útjára téved.

A menedzserek előtt nem ismeretlen a következő napirend: estébe nyúló üzleti ebéd vagy vacsora, majd az üzletfelek szórakoztatása végett látogatás egy night clubban vagy egy szórakozóhelyen. Számos szerződés nem a cég tárgyalójában köttetik, hanem jó néhány pohár ital mellett egy futballstadion VIP páholyában vagy egy sztriptízbárban.

A felsővezetők és a topmenedzserek sok esetben akár hetente többször is részt kell vegyenek hasonló találkozókon, de akadnak olyanok is, akik a sok stresszel járó munkát vezetik le az ital segítségével. Egy felmérés szerint a magasabb beosztásban dolgozó hölgyek még az uraknál is gyakrabban nyúlnak a pohár után.

Londonban most az alkoholproblémákkal küzdő hírességek gyógyításával foglalkozó  Priory Group nevű cég indított kezeléseket a Cityben dolgozó üzletemberek számára, mivel statisztikáik szerint elsősorban a versenyszférában, azon belül is a pénzügyi szektorban tevékenykedőket érinti. Az anonim alkoholisták találkozóinak tanúsága szerint azonban nem csak a stresszes munkahely lehet a kiváltó oka, amiért valaki a pohár fenekére néz.

„Ha valakiben megvan a hajlam az ivásra, nem segít neki, ha kevésbé stresszes munkahelyre kerül” – mondta a BBC-nek az anonimokkal dolgozó egyik önkéntes. „Egy alkoholproblémával küzdő ember helyzetén csak ront, ha olyan állása van, ahol elfogadott az italozás.”

A londoni üzleti élet központjának számító Cityben – hazai viszonylatban pedig az egészségügyben, a versenyszférában, vagy akár a médiában – nem ritka, hogy valakinek gondjai lennének az alkohollal. A kezelés segít, azonban a páciensnek együtt kell működnie.

„A legnehezebb azokat együttműködésre bírni, akik beosztásuknál, vagy munkakörüknél fogva másokat irányítanak” – mondja az AA önkéntese.

Fontos a megfelelő hozzáállás, a kollégák, cégvezetők részéről is. Az alkoholizmus ugyanis nem jellemgyengeség, hanem betegség, s az érintetteket nem szabad lenézni, hanem ugyanolyan módon kell viszonyulni hozzájuk, mint azokhoz, akiket más betegség sújt.