Személyes keresésinapló-szolgáltatást indított a Google

2 perc

2005.04.21. 16:08

A Google internetes kereső olyan személyre szabott szolgáltatással bővíti palettáját, mellyel a felhasználó minden eddigi keresését visszanézheti. Az új ötlet amilyen hasznos, olyan zavarba ejtő is lehet.

A Google „My Search History”, melyet a http://labs.google.com oldalon keresztül érhetünk el, regisztrációt igényel és személyes jelszóval érhető el, kivéve a már regisztrált Gmail és Google fórum felhasználóneveket, melyekhez nem szükséges újabb regisztráció.

A szolgáltatás lehetővé teszi - amennyiben a felhasználó mindig ugyanazt a számítógépet használja – hogy a bejelentkezés automatikussá váljon a keresési naplóba. Akit az automata bejelentkezés zavar, lehetősége van a manuális csatlakozásra is.

A szolgáltatás része még egy „Pause” gomb is, mellyel időlegesen blokkolhatóak a napló feljegyzéseinek bejegyzései, vagyis a szünet erejéig nem jegyzi kereséseinket a rendszer. A beépített naptárnak köszönhetően a felhasználók hajszálpontosan képesek visszakeresni egy adott nap „keresési eseményeire”. Amennyiben pedig olyasmire keresünk, amire előzőleg már megtettük, a rendszer automatikusan felajánlja a kapcsolódó keresek eredményét is.

A Google azt reméli az új ingyenes ötlettől, hogy még többet használják majd a keresőt a netezők mint eddig, s így a cég még több szöveges reklámot helyezhet el a rendszerben ezzel is növelve amúgy is busás profitját.

A rendszer hátránya azonban a személyiségi jogok területén azonnal szembetűnő, hiszen a My Search History használatával személyre lebontottan kereshetőek vissza az adatlekérések, ezzel pedig nem csak a Google, de kormányok és egyéb hatóságok is követhetik adatforgalmunkat - vélekedik Pam Dixon személyiségi jogi szakértő.

A Google illetékesei a személyiségi jogi aggályokra reagálva közölték: a napló használata nem kötelező, a naplófájlból pedig a felhasználó bármely elemet tetszés szerint kitörölheti.

Az Amazon.com tulajdonában lévő Yahoo Search-be is építettek naplószolgáltatást, de ebben csak korlátozott visszatekintésre van lehetősége a felhasználónak.

A személyreszabottság miatt a Google az új megoldással képes lesz még alaposabban követni a felhasználók keresési szokásait, és személyre szabott ajánlatokkal bombázni az internetezőt. Charlene Li a Forrester Kutatóközpont elemzője szerint: „A keresési napló nem fog széles körben elterjedni, mert egyrészt a legtöbb embernek nincs szüksége rá, másrészt a felhasználók nagy százaléka nem szívesen ad meg magáról az elengedhetetlenül szükségesnél több adatot.