Munkaügyi változtatások a száz lépés részeként

2 perc

2005.05.02. 13:36

A kormányzat tervezett lépései átalakítják a munkanélküli járadék rendszerét, a szezonális munkák járulék-szabályait, a feketemunka ellenőrzési rendszerét és a gyes szisztémáját.

A jelenleg kilenc hónapig legfeljebb havi bruttó 44 ezer forintot jelentő munkanélküli járadék helyett bevezetendő álláskeresési támogatás az első három hónapban jobban fog igazodni a keresethez, felső határa a minimálbér 120 százalékára emelkedik.
   
A következő hat hónapra járó ellátás összegét egységesen a minimálbér 60 százalékában határozzák meg, a legnehezebb munkaerőpiaci helyzetben lévők számára az ellátás további három hónappal meghosszabbítható lesz. Az 50 éven felülieknél hat hónappal, a nyugdíj előtt állóknál öt évvel.
   
Az álláskeresési támogatás folyósításának feltétele lesz az intenzív álláskeresés, a szoros együttműködés, amihez a munkaügyi szervezet a mainál szélesebb körű, kiterjedt szolgáltatást biztosít.    

A "kék munka" lehetőségével a kabinet meg kívánja teremteni a magánszemélyeknél alkalmi munkát végzők - háztartási munka, gyermekfelügyelet, javítási-karbantarási munkák, kertgondozás - foglalkoztatási biztonságát.
   
A magánszemélyeknél, közhasznú szervezeteknél alkalmanként munkát végzők után kedvezményes közteherjeggyel, átalányban lehet leróni a járulékokat. Az ilyen tevékenységet végzőknek jelenlegi 120 nap helyett évente 200 napig lehet majd alkalmi munkavállalói, "kék könyvvel" dolgozniuk, és ezzel több szolgálati időt, nyugdíjra, egészségügyi ellátásra való jogosultságot szerezhetnek.
   
Az ilyen jellegű munkák legalizálását szolgálja, hogy a magánszemély munkáltató a közteherjegy után adókedvezményre lesz jogosult.
   
A mezőgazdasági szezonálisan jelentkező idénymunkák esetében az alkalmi kék könyvvel való munkavállalás lehetőségét az eddigi havi 15-ről 60 napra emelik.
   
Szigorítják a munkaügyi ellenőrzést,létrehozzák a társadalombiztosítás felügyeletét. Speciális szabályokat hoznak az építőiparban és az idegenforgalomban, vendéglátásban végzett fekete s szürke munka kifehérítésére.   

A közbeszerzési pályázatokon csak olyan cégek indulhatnak majd, ahol rendezettek a munkaügyi kapcsolatok, nem volt fekete-szürke munka miatti bírságuk. Ugyanezt a szabályt alkalmazzák az állami támogatások odaítélésénél is.
   
A munkavállalók biztonságának erősítése érdekében megteremtik annak a garanciáját, hogy a munkáltatók irreálisan magas teljesítménykövetelmények előírásával ne fizethessenek a minimálbérnél kisebb összeget a tisztességesen végzett munka után.    
   
A gyes folyósítása mellett a kismamák a jövőben nem csupán részmunkaidőben, hanem teljes munkaidőben is állást vállalhatnak.

Átalakítják a felnőttképzés támogatási rendszerét: csak azok az intézmények kaphatnak támogatást, amelyeknél bizonyított, hogy a képzésben részt vevők megfelelő arányban tudtak új képességeik birtokában munkát találni. A jövőben a szakképzés egész rendszerének jobban kell igazodnia a munkaerőpiac igényeihez.
   
Átalakítják a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatásához nyújtott támogatások feltételeit, hogy e jelentős összeg valóban a rászorultak munkavállalását szolgálja, és ne adjon lehetőséget súlyos visszaélésekre, a nehéz helyzetben élők kárán történő meggazdagodásra.