Önmásoló robotot fejlesztettek ki

1 perc

2005.05.12. 12:03

Az eddig csupán a sci-fi írók és a jövőbelátó tudósok képzeletében létező kis eszköz már nem csak a fantázia szüleménye. Az önmagát klónozó robotot az űrmissziók során is alkalmazhatják.

A robot egy blokkja és keresztmetszete
Videó a szerkezet működéséről
© Cornell Univerity
A New York-állambeli Ithacában található Cornell University tudósai 10 centiméter oldalszélességű blokkokból álló szerkezetet készítettek, amelynek darabjai apró elektromágnesekkel csatlakoznak egymáshoz. A különleges kialakításnak köszönhetően a robotok képesek meghajlani, és egymáshoz csatlakoztatni a kockákat.

„Bár az általunk készített gépek még nagyon egyszerűek a biológiai önreprodukcióhoz képest, demonstrálják, hogy a mechanikus önreprodukció lehetséges és nem kizárólag a természetben fordulhat elő” – nyilatkozta a Nature című tudományos folyóiratnak adott interjújában Dr. Hod Lipson, a kutatócsoport vezetője.

A tudósok szerint ezt a fajta működési módot hosszútávon működő, önjavító robotok készítésénél lehet felhasználni, amelyek saját magukat szerelik, s tartják karban. Az ilyen szerkezetek ideálisak lehetnek veszélyes területeken és űrmissziók során különféle szerelési, mentési munkálhatokhoz.

A kísérleti példányok egyelőre nem sok mindent csinálnak, csupán másolatokat készítenek magukról. Az áramellátásról egy az asztalban elhelyezett csatlakozó gondoskodik, a másolat elkészítéséhez szükséges információt pedig az érintkező felületek továbbítják. A tervrajzot egy apró áramkörbe kódolva hordozzák magukban. Az „építkezéshez” szükséges újabb blokkokat előre kijelölt helyekről veszik fel.

A kis robotok meghajolnak, s legfelső blokkjukat az asztalra helyezik, majd felvesznek egy újabb kockát a kijelölt feltöltőhelyről, s az előző kocka tetejére helyezik, majd ezt a folyamatot kezdik ismételni. Ahogy a másolat elkezd kialakulni, már részt tud venni az építési folyamatban.

„A négy modulból álló robot két és fél perc alatt volt képes elkészíteni saját pontos másolatát, a kijelölt helyekről felvett kockák segítségével” – magyarázta a professzor.