Ecostat: 3 százalékkal nőtt a GDP az első negyedévben
Az Ecostat 3 százalékra becsüli a GDP első negyedéves növekedési ütemét - mondta Belyó Pál az Ecostat igazgatója a keddi tájékoztatón, amelyen a most először alkalmazott számítási módszerük szerinti gyorsbecslés adatait ismertették.
Az Ecostat 2,8-3,2 százalékos sávba teszi a GDP első negyedéves növekedését, ami jóval meghaladja a 25 tagú Európai Unió 1,7 százalékos adatát - közölte Cserháti Ilona. Az Ecostat osztályvezetője, az ökometriai modell vezetője hozzátetette: a KSH által közölt első GDP-adat, amely a negyedévet követő eddigi 60. napon jelent meg, ezentúl - az Ecostat gyorsbecslése révén - 45 nap után kerül nyilvánosságra.
A most közölt 3 százalékos első negyedévi adatnál statisztikai szempontból kiegészítendő, hogy szökőév van, és magas a bázishatás, hiszen tavaly 4,3 százalékkal nőtt a GDP az első negyedévben - fogalmazott a kutató.
"A nemzetgazdasági makromutatók, ezen belül a GDP alakulásának negyedéves adatai jelentősen befolyásolják a piaci szereplők döntéseit, ezzel magyarázható, hogy az USA-ban az első hivatalos közlés már a tárgyidőszakot követő 25. napon megjelenik" - magyarázta Cserháti.
Az Ecostat 2005-ben a Központi Statisztikai Hivatallal együttműködve a GDP aggregált és ágazatonkénti becslésének kísérleti eredményét publikálja, s az elképzelések szerint 2006-tól ez a tárgyidőszakot követő 45. napi Ecostat közlés fogja felváltani a KSH jelenlegi gyakorlatát, amely a tárgyidőszakot követő 60 napon publikálja az adatokat - mondta Cserháti.
Jelenleg az EU régi 15 tagja közül 9 tagország ad 45 nap után gyorsbecslést a GDP-ről, a pénteken megjelent statisztika 1,6 százalékos első negyedévi GDP növekedést jelez, az EU 25 tagjára vonatkozó együttes becslés 1,7 százalék. (Németországban készítettek becslést, ez 1,1 százalék, Olaszországban mínusz 0,2 százalék, Nagy-Britanniában 2,8 százalék.) Az új tagok közül Litvánia publikált GDP becslést, 5,6 százalékos első negyedévi növekedésről adva számot.
A gyorsbecslések, így az Ecostatban készülő is, a modellszámítások és a szakértői becslések szintézisének eredménye - jelentette ki Cserháti, hozzátéve, hogy tényadatok csak az első két hónapról álltak rendelkezésre. A gyorsbecslés pontosságáról a kutató elmondta: a tavalyi kísérleti számítások alapján az átlagos abszolút hiba 0,22 százalékpont volt.
Az Ecostat március végén publikált idei gazdasági prognózisában az idei GDP növekedést 3,9 százalékra becsülte, az első negyedévi végleges GDP adat után ezt nyilvánvalóan módosítani kell - mondta Cserháti.