Ott a pisztoly az asztalon, ki süti el először? Balás Péter Trump vámháborújáról

9 perc

2025.04.17. 14:30

2025.04.19. 06:42

Olyan globális kereskedelempolitikai szabály nem létezik, hogy az exporttöbbletet produkáló országokra válaszul vámokat lehet kivetni – mondja Balás Péter, aki több mint négy évtizedet töltött el kormányzati és uniós tisztségekben.

Április másodika óta, amikor Donald Trump bejelentette viszonossági vámjait, a piacokon világvége-hangulat lett úrrá. Aztán egy hétre rá az elnök a viszonossági vámokat felfüggesztette, általánossá tette a 10 százalékos tarifát. Kivéve Kínát, amely szerinte engedetlen, nem mutat tiszteletet. Mi folyik itt?

Miután Trump meghirdette az új vámjait, Kína nem hagyta annyiban, Trump rekontrázott, így most már 145 százaléknál tart. Mintha azt játszanák, hogy ki bírja tovább. Ami viszont a többi országra megállapított, differenciált, úgynevezett viszonossági vámokat illeti, azokat általános meglepetésre Trump 90 napra felfüggesztette. Ennek fő oka vélhetően az Egyesült Államok tőzsdéin kialakult pánikhangulat volt. A széles körű vámháborútól, annak gazdasági kihatásaitól való félelem miatt nemcsak a részvények, de a biztos mentsvárnak tekintett kötvények árfolyama is zuhant. Ez már az USA-ban is a gazdasági összeomlás veszélyét vetítette előre.

Balás Péter
Közgazdász. 74 éves, az amerikai Covington jogi tanácsadó cég közpolitikai csapatának főmunkatársa. Korábban vezető kormányzati pozíciókat töltött be, mindig annál a tárcánál, amely a nemzetközi kapcsolatokat vitte; a WTO-hoz delegált nagykövet volt. 2005–2014 között az Európai Bizottság Kereskedelmi Főigazgatóságának általános főigazgató-helyettese volt, majd két évig az Európai Bizottság Ukrajnát támogató munkacsoportját vezette.

A háromhavi haladék lehetővé tenné az EU által régóta szorgalmazott kétoldalú európai–amerikai gazdasági tárgyalások elkezdését is, arra azonban nincs garancia, hogy eredményre is vezetnek. Ki kell mondani, hogy Trumpnak politikailag erős ellenérzései vannak az EU-val szemben. Nem is fogadja el partnernek az unió politikusait, hivatalnoknak tekinti őket. Márpedig az egyik célja az EU gyengítése, és ez számára az első elnöksége alatt kialakult ellenérzései miatt politikai kérdés is.

A trumpi döntés után Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke telefonon tárgyalt Li Csiang kínai miniszterelnökkel, holott nemrég még arról volt szó, hogy az állami támogatással segített, viszonylag olcsó kínai gépjárműexportot hogyan lehet vámokkal visszaszorítani. Ekkorát fordult a világ?