Pletykák miatt esett a forint
Jelentősen esett a forint a bankközi devizapiacon, részben a zloty és a cseh korona romlása miatt, részben pedig a Magyarország leminősítéséről szóló piaci pletykák hatására. A forint a májusi hiányadatok miatt tovább gyengülhet.
Kedden négy óra tájban 252,70/80 forinton állt az euró jegyzése, két forinttal drágábban a több napos ünnep előtti utolsó kereskedési nap 250,80/90 forintos árfolyamánál.
A forint pozíciója 67 bázisponttal 10,49 százalékra esett a +/- 15 százalékos ingadozási sáv erős oldalán. A forint már reggel mintegy 2,50 forinttal lejjebb nyitott a pénteki árfolyamnál, amit a kereskedők a zloty és a cseh korona hétfői jelentős romlásával magyaráztak, ezek a piacok ugyanis hétfőn nem tartottak bankszünnapot.
Kedden azonban a feltörekvő piacok valutáinak kedvezőtlen hatása mellé az a piaci pletyka is hozzájárult, hogy a Fitch és/vagy a Standard and Poor's hitelminősítő intézetek Magyarország hitelképességének leminősítését fontolgatják. A Reuters hírére a magyar Pénzügyminisztérium közölte ugyan, hogy nincs tudomása visszaminősítési szándékokról, az euró/forint kurzus azonban ezután ismét elérte a hétfői 253,30 forintos szintet, ami utoljára tavaly júniusban fordult elő.
A szerdán megjelenő májusi államháztartási hiány előzetes adatai tovább gyengíthetik a forintot, egyre többen gondolják úgy, hogy május 23-án elmarad a jegybanki alapkamat 25 bázispontos csökkentése.
Átlagos forgalomban hét hónapos csúcsra, 200,70 forintig erősödött a dollár, a délután jegyzett 200,10/30 forintos árfolyam majdnem két forinttal volt magasabban a pénteki 198,50/65 forintos kurzusnál.
Az overnight kamat 10 bázisponttal 6,70/6,90 százalékra nőtt, a tomnext kamatot a külföldiek kereslete ennél magasabbra: 7,10/20 százalékra nyomta fel. A monetáris tanács május 23-iki kamatdöntő ülése előtt kedden volt a utolsó kéthetes betét lekötési lehetőség, a bankok 443 milliárd forintot helyeztek el a jegybanknál, mintegy 60 milliárddal többet a szerdán lejáró összegnél.
Ezzel az MNB-nél elhelyezett banki betétállomány megközelíti a 1090 milliárd forintot, vannak azonban olyan piaci vélemények is, hogy még mindig maradt mintegy 100 milliárd forint pénzfelesleg a piacon. Úgy tűnik, hogy most kevésbé számítanak arra, hogy a jelenleg érvényes évi 7,50 százalékos kamat helyett a jövő héttől kevesebbet fizet a betétekre a jegybank. A hosszabb lejáratokon is 3-5 bázisponttal felfelé kúszik a kamatszint.
A megszokottnál kisebb, alig kétszeres kereslet volt a három hónapos diszkont kincstárjegy aukcióján, ahol a meghirdetett 35 milliárd forintnyi mennyiséget 3 bázisponttal emelkedő, 7,41 százalékos hozamra tudta értékesíteni az Államadósság Kezelő Központ. Az állampapírok hozamemelkedése ezúttal kevésbé követte a forint gyengülését, a referenciahozamok csak 3-4 bázisponttal emelkedtek.