High-tech felszerelés a nyaraláshoz

4 perc

2005.05.19. 09:07

Hol vannak a régi szép idők, amikor egy kellemes nyaraláshoz elég volt magunkkal vinni a Szmena vagy Beirette fényképezőgépet, meg a Szokol rádiót, s ezzel máris elértük, sőt meghaladtuk a vakációra induló magyarok technikai background-jának átlagát. Mára a technikai felszerelések végtelen tárháza nyílt meg, amelyből nehéz kiválasztani a megfelelő összeállítást. Íme egy kis segítség.

A vakációs high-tech felszerelés összeállításánál két alapvető szempontot kell mérlegelnünk. Az első az eszközök hasznossága, a második pedig az emlékek megőrzésének igénye, hiszen a nyaraláshoz az otthoni visszatekintés legalább annyira fontos, mint a helyszínen megtapasztalt érzések, hatások.

Autós és kézi navigátor

Garmin Street Pilot navigátor.
Jó tudni, hogy mi merre
© Garmin
Először is el kell jutni a nyaralás helyszínére. Ez gyakran nehézségekbe ütközik, ha olyan helyre indul az ember, ahol még sohasem járt, nem is beszélve arról, ha az úti cél idegen országban található. Ilyenkor igen jó szolgálatot tesznek az autós navigátorok. Ezeknek többféle kivitele létezik. Van, amelyik a megtett út alapján tudja a CD-re vagy DVD-re rögzített térképeken megmutatni, hogy messze járunk. Van olyan, amelyik GPS-t használ a helymeghatározásra, s van amelyik a kettő kombinációját alkalmazza. A legfejlettebb darabok házszám pontossággal képesek elvezetni bennünket egyik pontról egy másikra, miközben idejében képi és hangjelzéseket adnak, hogy mikor és hol kell elfordulnunk, sőt még azzal is tisztában vannak, hogy melyik utca egyirányú, vagy hogy hol mennyi a sebességkorlátozás.

Ezeket az eszközöket az vezetők az autó műszerfalának tetejére tehetik, s csak az utasításokra kell figyelniük, hogy biztosan célba érjenek. Hasonló szerkentyűk hordozható kivitelben is készülnek, amelyeknek az a hatalmas előnyük, hogy idegen városokban (például egyik nevezetességtől a másikig) halálos biztonsággal megmutatják a legrövidebb utat. És ha erről letérünk azonnal másik útvonalat jelölnek ki.

Digitális fényképezőgép

Digitális kamera és térkép.
Turista szimbólumok
© Canon
A fényképezés valamikor valódi tudomány volt, s gyakorlatot, szakértelmet kívánt. Amikor megjelentek a kompakt kamerák a fotózás igen népszerűvé vált, de az igazi forradalmat a digitális eszközök megjelenése okozta. Itt már nincs zsákbamacska, mint a filmes gépeknél. Azonnal látható, hogy rossz vagy jó a kép, s ha valami nem sikerült, azonnal megismételhető a felvétel. A digitális fényképezőgépeknek számtalan változata van a kompakt (csak nyomd a gombot) rendszerektől az igényes amatőr és félprofi eszközökön keresztül az abszolút professzionális felszerelésekig. Egy átlagos turistának elég egy 4-5 megapixeles zoom-optikás fényképezőgép, amelyben ha a zoom hatszoros érték felett van, jó ha képstabilizátor is helyet kapott, s legalább van egy 256 megabájtos memóriakártya is egy heti nyaralásra számítva.

Digitális kamkorder

A mozgóképek felvétele – a magyar népnyelvben kamerázás – gyorsan elterjedt, amikor megjelentek a kisméretű mágnesszalagos kazettára dolgozó analóg eszközök. A handycam hódítása azonban csak mostanában teljesedik ki. A digitális technikának köszönhetően a felvételek számítógépen egyszerűen feldolgozhatóvá válnak, könnyen DVD-re írhatók, s lejátszhatók a házimozi-szetben. Mi több a kamkorderek egy része közvetlenül DVD-re rögzíti a képeket, így azzal sem kell bíbelődni, hogy az ember letöltse a videófájlokat.

Akkumulátortöltők

Az akkumulátortöltőkről nem szabad megfeledkezni. Annál ugyanis nincs nagyobb bosszúság, mint a lemerült eszközzel a kézben tipródni. Szerencsére a legtöbb akkumulátor és töltő szabványos, így végszükség esetén beszerezhetők, de minek pénzt kiadni arra, ami már megvan. Meg kell jegyezni, hogy néhány csomag tartós ceruzaelem szintén jól jöhet, mert a fényképezőgépek és a kamkorderek jelentős része képes a rájuk csatolt elemtartó adapterrel is működni.

Notebook, PDA és pendrive

A hordozható számítógépek jó szolgálatot tehetnek több okból is. Egyrészt böngészhető velük a világháló (persze, ha sikerül kapcsolatot találni, amire a szállodákban vagy vezeték nélküli elérési pontokon megvan minden esély) másrészt letölthetők rájuk a fotók és a videofelvételek, illetve szórakoztatócentrumként is használhatók. Sőt nyaralási naplót, blogot is lehet írni rajtuk, majd közzétenni a weben azon frissében. Az USB pendrive, amely mindenféle adatok tárolására alkalmas, sőt segítségével a fájlokat egyik számítógépről a másikra meglehetősen egyszerűen lehet átcsoportosítani, igen jó szolgálatot tehet. Érdemes egy nagyobb kapacitású darabot zsebrevágni.

Szórakoztató eszközök

MP3-lejátszó.
Nem riasztja el
a strandolókat
© Samsung
Hála Istennek a szórakoztató eszközök mérete igen sokat csökkent az elmúlt időben. Valamikor kézitáskányi rádiókkal mászkált az ifjúság a strandra, aztán őrületbe kergette a szomszéd törülközőn barnulókat a maximumra tekert hangerővel. Ez valahogy kiment a divatból, amióta átvették a hatalmat a fejhallgatós discmanek és mp3-lejátszók. Ezek a DVD-lejátszós notebokkal együtt már valóságos szórakoztató központként funkcionálhatnak, s akkor még nem is beszéltünk a kamkorderekről, amelyek ráköthetők a tv-re és a notebookra, hogy a napközben rögzített felvételeken este már szórakozni lehessen. Ha valakinek még ez sem elég vihet magával mostanában egyre divatosabb hordozható videojátékokat, amelyekre mobiltelefonos kapcsolaton vagy interneten keresztül akár naponta tölthetnek le újabb programokat, vagy online is játszhatnak. Van akinek persze a szórakozás mást jelent. Nekik például a halradart ajánlhatjuk, a nyugalmas pecázás és a biztos fogás érdekében, vagy digitális lépésszámlálót a kocogáshoz.

Mobiltelefon

A mobiltelefonját persze senki se hagyja otthon, hiszen minden esetre jól jöhet. Legfeljebb tartsa kikapcsolva, nehogy megtalálják a főnöke, az anyósa vagy a hitelezői.