Megingott a brit kormány elkötelezettsége a népszavazás mellett

1 perc

2005.05.30. 09:50

Az eddigi legerősebb utalást tette hétfőn a brit miniszterelnök arra, hogy korábban vállalt kötelezettsége ellenére a brit kormány esetleg mégsem bocsátja népszavazásra az uniós alkotmányt a francia kudarc után.

A hosszú hétvégét Olaszországban töltő Tony Blair hétfőn kiadott, Londonban ismertetett nyilatkozatában - megismételve külügyminisztere, Jack Straw előző esti megfogalmazását - azt mondta: a történtekre, amelyek "alapvető kérdéseket vetnek fel" az EU további haladási irányával, jövőjével és gazdaságával kapcsolatban, most "reflektálni kell".

Blair kijelentette, hogy egyelőre "korai arról beszélni", hogy ezek után Nagy-Britanniában tartanak-e népszavazást az alkotmányról. A brit kormányfő - politikai pályafutásának egyik legnagyobb fordulatát végrehajtva, a sajtó és az EU-alkotmányt mereven elvető konzervatív ellenzék rendkívüli nyomásának engedve - hosszas ellenzés után tavaly közölte, hogy Nagy-Britanniában is referendumot tartanak a lakosság körében igen népszerűtlen szerződésről. Ennek időpontját még nem írták ki, de hivatalos közlések szerint a kormány 2006 tavaszát tekinti céldátumnak.

A brit sajtó azonban már a francia referendum előtt egyöntetűen azt írta, hogy szinte eldöntött tény, hogy ha a franciák elvetik az unió bővítéséhez kidolgozott alkotmányt, a brit kormány törli a népszavazás tervét.

A kormány azonban egyelőre időt nyert a szokásos május végi háromnapos hétvégével és az ahhoz kapcsolódó parlamenti munkaszüneti héttel. Jack Straw külügyminiszter hétfőn a BBC-nek azt mondta, hogy a további tervek bejelentésének megfelelő helyszíne a parlament, az azonban csak június 6-án ül össze ismét. Straw aznapra kormánynyilatkozatot ígért az alkotmány ügyében.