A blogírás elősegítheti az előmenetelt
A webes naplóírás nem csak egyre népszerűbbé váló hobbi. Alkalom adtán akár az ember munkahelyi megítélését is befolyásolhatja blogjának tartalma.
A blog hasznos háttér lehet, ha állást keresünk © sxc.hu |
Cindy Eng története, amelyet nemrégiben közölt a Business Week, egybevág azzal, amit a karriertanácsadók évek óta szajkóznak ügyfeleiknek. Az internetes jelenlét ma már a személyes karriermenedzsment egyik legfontosabb eleme. Az állásszerzés céljából fontos, hogy webes portfoliót, blogot, vagy egyéb internetes profilt készítsünk magunkról.
„A dolog lényege, hogy kontrolláljuk a rólunk fellelhető információt” – magyarázta William Aruda, New York-i karriertanácsadó. „Így biztosak lehetünk benne, hogy az internetes keresők az első találatok között listázzák majd ki a saját oldalunkat. Ez a legjobb megoldás, így ugyanis kivédhetjük, hogy bármilyen, velünk kapcsolatos kellemetlen tartalom kerüljön a keresést végző ember látóterébe.”
Csupán arra kell odafigyelni, hogy weboldalunk professzionalitást sugározzon, blogunk tartalma pedig intelligenciáról és igényességről árulkodjon, különben ellenkező hatást fogunk elérni. Egy jól összeállított weboldal, vagy internetes napló azonban nem helyettesíthet egy ígéretesnek tűnő szakmai önéletrajzot, vagy ajánlást.
Számtalan szolgáltató van, amelyek kifejezetten a személyes online portfoliók készítésére specializálódtak. Itt a felhasználók feltölthetik szakmai önéletrajzukat, fényképüket, s minden részletet korábbi munkatapasztalataikról, illetve sikeres projektjeikről. A vendégkönyvek segítségével pedig korábbi munkatársak, főnökök ajánlásait is a látogatók figyelmébe ajánlhatjuk.
Ezek a webes portfoliók egyre népszerűbbé válnak az álláskeresők körében, akik annak a reményében töltik fel adataikat és „viselt dolgaikat” az internetre, hogy megkönnyítsék önmaguk számára az ideális munkahely fellelését, leendő kenyéradójuk számára pedig leinformálhatóvá teszik önmagukat.
Golden Blog 2005 |
A HVG Online blogversenye a legjobb hazai internetes naplót keresi. Nevezd be te is kedvenc bloggeredet, vagy saját virtuális otthonodat itt. Vitasd meg, ki a legesélyesebb a blogversenyen, a HVG Online új fórumában. |
„Egy blog akár jobb is lehet, mint egy webes portfolió, ami tulajdonképpen egy afféle online önéletrajz” – mondta Jeff Kaye, a Kaye/Bassman személyzeti tanácsadó ügyvezetője. „Egy jó blog tükrözheti, hogy mennyire vagyunk naprakészek a minket érintő szakmai területet érintő kérdésekben. Egy szakmai önéletrajz, vagy webes portfolió csupán korábbi munkatapasztalatainkról árulkodik.”
Michael Fox, az Ogletree Deakins nevű dallasi ügyvédi iroda munkatársa először csak kedvtelésből indította a saját személyes blogját, ám később karrierjére is jótékony hatással volt internetes naplója. Ennek köszönhetően ismerték meg a nevét, s szakmai hitelének is jót tett, hogy az interneten publikálta gondolatait a szakmáról.
„A szakmai blogírás egyfajta marketingstratégia” – magyarázta Fox. „Sokkal hatékonyabb, mintha az ember – akárcsak én – gyakran beszél nagy nyilvánosság előtt.”
A blogírás azért is hatékonyabb, mert a keresők általában könnyebben találják meg a webes naplókat, mint a hivatalos, céges adatokat, vagy akár az online portfoliókat. A blogok egyik hátránya ez utóbbi fórummal szemben, hogy a portfoliók fenntartása lényegesen egyszerűbb, s általában, a készen megtalálható sablonoknak köszönhetően jóval professzionálisabban is néznek ki, mint a legegyszerűbb elemekből felépíthető blog-oldalak.
Bármelyik opciót is válasszuk, kerülni kell a személyes adatok, vagy a magánéleti vonatkozású információk – például családi fotók – közzétételét.