007-es jelzésű, titokzatos űrruhát találtak a NASA-nál

3 perc

2005.06.08. 14:31

A 007-es számot viselő szkafander ugyan nem James Bondé volt, de valóban egy kém számára készült. A hatvanas években elindított missziónak végül a technika fejlődése vetett véget.

A dobozok egyikében találták a két szkafandert
© NASA
A NASA weboldalán is megjelentetett híradás szerint a kék űrruhát a Cape Canaveral légibázison múzeumként üzemelő,  5/6-os jelzésű kilövő komplexum egyik elhagyott épületben találta Dann Oakland, a NASA biztonsági tisztje, illetve a múzeumot felügyelő cég munkatársa, Henry Butler.

Ezt az épületet hivatalosan utoljára 1961-ben használták, amikor Alan Shepard és Gus Grissom elindult űrmissziójára.

A múlt évben tartott tűzvédelmi ellenőrzés során a Oakland és Butler egy rakás porosodó filmre bukkantak az egyik szobában, s tűzveszélyesnek minősítették az épületet. Miután nekiálltak megtisztítani a raktárat, egy lezárt ajtóra lettek figyelmesek, amelyhez nem volt kulcsuk. Egy mesterkulcs segítségével ide is sikerült bejutni, ahol egy kék dobozt találtak a földön, amelyből két kék, NASA-logóval ellátott, MH-7 típusú űrruha és négy-öt pár hozzá való kesztyű került elő. Az egyik ruhán a 007, a másikon a 008-as jelzés díszelgett. Ez utóbbinak a bal vállán a Lawyer felirat szerepelt, s ez segítette elő a titokzatos szkafanderek azonosítását.

A 008-as űrruha eredetileg Richard Lawyer vezérezredesé volt, akit hét társával együtt 1965-ben toboroztak egy Manned Orbiting Laboratory – legénységgel ellátott, föld körüli pályán keringő laboratórium -, röviden MOL névre keresztelt misszióra.

A MOl-program célja az lett volna, hogy egy a Föld körül keringő, erre a célra átalakított Gemini-űrmodulban szolgálatot teljesítő legénység kémfelvételeket készítsen a stratégiailag fontos területekről – akkoriban persze elsődlegesen a Szovjetunióról.

1965-től ’67-ig további kilenc leendő űrkémet toborzott az amerikai űrügynökség, s megkezdődött a kiképzés az egy-egy hónapos missziókra.

A MOL-nak bealkonyul (Oldaltörés)
A Gemini-modul látványterve MOL-laborként
© NASA
A MOL-programot végül 1969-ben leállították, mivel addigra a robotika és a műhold-technológia elérte azt a fejlettségi szintet, amely feleslegessé tette emberek felküldését az űrállomásra, ugyanis a kémműholdak már maguktól is el tudták látni a szükséges adatgyűjtési feladatokat, ráadásul a költségek töredék részéért.

„A programból nem lett sok minden” – nyilatkozta a BBC-nek Roger Launius a Smithsonian együttes űrtörténelmi tanszékvezetője. „Végül, a technikai fejlődésnek köszönhetően egyáltalán nem volt szükség emberekre az űrben. Emellett a vietnámi háború miatt a védelmi tárcának megszorításokat kellett eszközölnie, s ennek is köszönhető, hogy a MOL-programot lefújták.

Hét, a programra jelentkező fiatal űrhajóst a MOL-program lefújása után átvettek a NASA űrrepülési részlegéhez. Köztük volt Robert Crippen, aki pilótaként vett részt az első űrsikló-misszión, illetve Richard H. Truly, aki később a NASA egyik igazgatója lett.

Az űrkutatás történetével foglalkozó történészek jelenleg azt próbálják kideríteni, hogy ki lehetett a 007-es űrügynök. A MOL-programmal kapcsolatos ereklyéket, köztük 22 szkafandert az elmúlt évek során összegyűjtöttek, s elküldték az amerikai űrprogram archívumaként is működő Smithsonianbe. Azonban legalább két kék színű űrruhának nyoma veszett.

„Azt egyelőre nem tudjuk, hogy a most megtalált szkafanderek hogyan kerültek az 5/6-os épületbe” – tette hozzá a Launius.

„Muszáj volt kinyitnunk a dobozt, mert a Kennedy Űrközpont természetvédelmi területen van, ahol rengeteg különféle rágcsáló és egyéb állat él, így sohasem tudjuk, hogy mire bukkanunk” – mondta a BBC-nek adott nyilatkozatában Dann Oakland, a NASA biztonsági tisztje. „A szkafanderek mellett egy egéralmot is találtunk.”

Lawyer 008-as jelzésű űrruhája már a Smithsonianben várja a restaurálást, a 007-est azonban egyelőre még vizsgálják, hogy kiderítsék, melyik MOL-résztvevőé volt annak idején.