Bizottsági kérdések az Altus Rt. és az Aldo Kft. vezetőinek

2 perc

2005.07.13. 11:11

Az Apró-Gyurcsány érdekkör vagyongyarapodását vizsgáló bizottság szerdai ülésén vita alakult ki arról, hogy milyen formában és milyen tartalmú kérdéseket fogalmazzanak meg az Altus Rt. vezérigazgatójának és az Aldo Kft. ügyvezetőjének.

Szijjártó Péter, a testület fideszes elnöke elmondta: a vizsgálóbizottság négy tagja indítványozta, hogy hallgassák meg a vezérigazgatót és az ügyvezetőt. Ők azonban levélben azt jelezték, hogy a bizottság írásban tegye fel kérdéseit - tette hozzá.

Vadai Ágnes (MSZP) napirend előtt azt mondta: Szijjártó Péter több alkalommal a bizottsági üléseken kívül fejtette ki álláspontját a testület munkájával kapcsolatosan . "Az elnök úr politikai karrierje múlik azon, hogy ez az ellenbizottság hogyan fog működni, hogy tud-e ön Orbán Viktornak megfelelő eredményt produkálni szeptemberre" - tette hozzá. A bizottság múlt heti mosonmagyaróvári, a Motim Rt. előtt tartott ülésére utalva megjegyezte: a politikai karrier nem lehet olyannyira fontos, hogy a testület elnöke emberi életeket és egzisztenciákat sodorjon veszélybe. A képviselői jogállás arra nem vonatkozik, hogy embereket bizottság elé citáljunk, vagy éppen "a helyszínen megjelenve a Motim Rt.-nél nyolcszáz ember megélhetését veszélyeztessük" - jegyezte meg.

Közölte: úgy döntöttek, hogy a házbizottsághoz és az ügyrendi bizottsághoz fordulnak a bizottsági elnök hatáskör-túllépése ügyében. "Mi minden esetben nyitottak voltunk arra, hogy ebben az ellenbizottságban megválaszoljuk azokat a kérdéseket, amelyek felmerültek (...) részt veszünk a bizottsági üléseken, ellentétben az Orbán-bizottsággal, ahol az ellenzéki képviselők nem hajlandók részt venni a bizottsági ülésen" - jelentette ki. A képviselő közölte: arra kéri Szijjártó Pétert, fejezze be a "partizánakciókat", ne éljen vissza képviselői jogosítványával mások rovására.

Szijjártó Péter reagálásában azt mondta, hogy senki nem veszélyeztet egzisztenciákat, emberéleteket. Szerencsétlen dolog volna elvitatni országgyűlési képviselőktől a nyilatkozattétel jogát, és a saját vélemény elmondásának lehetőségét - tette hozzá.

Az ülésen a továbbiakban arról vitáztak, hogy milyen kérdéseket, milyen formában tegyenek fel az Altus Rt. vezérigazgatójának és az Aldo Kft. ügyvezetőjének. Herényi Károly (MDF) többször is hangot adott véleményének, miszerint nem támogatja, hogy a bizottság írásban tegye fel kérdéseit. Azt a javaslatát, hogy a miniszterelnököt tájékoztassák arról, hogy a két hölgy nem jelent meg a testület előtt, és újra kérjék Gyurcsány Ferenc meghallgatását a két cég ügyében, a bizottság többsége nem támogatta.

Az ellenzék képviselői az ülésen kérdéseket olvastak fel, amelyeket írásban küldenek meg a két cég vezetői számára. A kormánypártiak szerint a kérdések közül sok nem tartozik a tárgyhoz.

Szijjártó Péter azt a kérdést fogalmazta meg az Altus Rt. vezérigazgatójának: Gyurcsány Ferenc miniszterelnök mikor adott jogszerű meghatalmazást más személynek arra vonatkozólag, hogy az Altus Rt.-ben meglévő tulajdonosi jogosultságait gyakorolja.