Versenytársai támadják a Magyar Telekomot
Az Alternatív Távközlési Szolgáltatók Egyesületébe (ATSze) tartozó távközlési szolgáltatók szerint nem fékeződnek le azok a folyamatok, amelyek ellehetetlenítik a kormányzati távközlési piacon a verseny kialakulását.
A Magyar Telekom (MT) csoporton kívüli cégeket tömörítő szervezet és más cégek, összesen 14 távközlési szolgáltató közleményében sérelmezi, hogy a kormány továbbra is csak az MT részvételével tart egyeztetéseket költségvetési szervekkel az elektronikus kormányzati gerinchálózatra (EKG) való csatlakozás és a szolgáltatás igénybevételének tisztázására.
Az alternatív szolgáltatók tudomása szerint a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) a témában szerdára is "egyeztető megbeszélést" hívott össze, amelyre az MT-n kívül más távközlési szolgáltatók képviselői - kifejezett kérésük ellenére - nem vehetnek részt - olvasható a közleményben.
A 14 társaság elismeri, hogy az MT öt évre kapott jogosítványt az EKG, illetve a budapesti és 18 megyei végpont üzemeltetésére, de a tenderen nem nyerte el például a kormányzati intézményeknek nyújtandó hangszolgáltatások, az új végpontok, valamint a gerinchálózati felhordó rendszer kiépítésnek és a rendszerintegrációs feladatok ellátásának kizárólagos lehetőségét.
A szervezetek úgy látják, hogy az MT az egyeztetéseken úgy tünteti fel magát a kormányzati intézmények vezetői előtt, mintha ezen szolgáltatásokat is csak tőle lehetne megvásárolni. Az alternatív szolgáltatók szerint a GKM által megszervezett megbeszélés újabb bizonyítéka annak, hogy a MT a kormányzat támogatásával újra monopolizálná a kormányzati távközlési piacot.
A közleményt aláíró távközlési cégek ismételten kérik a Miniszterelnöki Hivatalt (MeH), hogy mielőbb foglaljon állást a piaci verseny mellett. A kormányzati távközlési piac monopolizálása miatt aggódó 14 távközlési cég július 6-án nyílt levelet tett közzé több napilapban, kérve a MeH Elektronikuskormányzat Központjának kiállását a versenysemlegesség biztosítása mellett. A MeH a távközlési szolgáltatók kérésére keddig hivatalosan nem reagált.
Korábbi információk szerint a vitatott piacok összességében mintegy 17 milliárd forintos üzletet jelentenek.