Elszakadt a dollártól a jüan
Kína megszüntette a rögzített jüan/dollár árfolyamot, az ország legfontosabb kereskedelmi partnereinek valutáiból képzett kosárhoz kapcsolta a devizájának árfolyamát - jelentette be a kínai jegybank, a szabad árfolyammozgást célként kitűző, régen várt reformok első lépéseként.
A jüan-faktor |
Az 1997-98-as ázsiai gazdasági válság során Kína nem értékelte le a valutáját, amelynek hatására gazdaságát kevésbé érintette a környező országokat sújtó pénzügyi válság. A jüan mostani részleges liberalizációja azonban volatilissá teheti az árfolyamot, és a kínai gazdaságot is mélyebben érinthet egy esetleges válság - írja a BBC. A pénzügyi problémákat Kína könnyen kivédhetné a mára 750 milliárd dollárra duzzadt tartalékai segítségével, amelyek a külkereskedelmi többletekből halmozódott fel. E tartalékok nagy része azonban amerikai állampapírokban fekszik, amelyek értéke Kína számára a jüan árfolyamváltozása után megcsappant. A pénzügyi tartalékok értékének helyreállítása érdekében Kína más valutákba, például euróba fektethet. Ez viszont akár a dollár árfolyamzuhanásához is vezethet. A gyenge dollár pedig tovább nehezítheti, illetve drágíthatja az USA költségvetési hiányának finanszírozását. |
Az amerikai határidős indexek a pekingi bejelentés hatására jelentős emelkedésnek indultak, az S&P 500 futures az addigi 0,4 pontos emelkedésből 6,3 pontig jutott, és ez az érték már jóval magasabb számított értékénél. A Dow futures 61 ponttal, a Nasdaq 100 futures 14,5 ponttal emelkedett.
Később csökkent a többlet, a S&P 2,6 százalékkal volt magasabb tegnapi értékénél: elemzők szerint ugyanis „ennek az éremnek is két oldala van”, a lépés hatására csökkenhet Kína gazdasági növekedésének üteme.
A valuta felértékelése ugyanis drágábbá teheti a kínai exportot, ezzel visszafoghatja a gazdaság eddig kiugróan gyors növekedését - írja a BBC. A gazdaság növekedésének lassulása a munkanélküliség növekedésével elvileg szociális feszültségeket is okozhatna az ázsiai országban, de a BBC szerint a felértékelés aránylag kis mértéke miatt ez a veszély most nem áll fenn.
A kínai döntést viszont minden bizonnyal örömmel fogadják a fejlődő országok, mert a kínai kivitel várható lassulása több teret engedhet ipari termelésüknek és exportőreiknek. A vezető gazdasági hatalmakra is pozitív hatással lehet az árfolyamdöntés, mivel ezután csökkenhet a nyomás ipari cégeik és exportőreik részéről, amelyek az olcsó kínai árukkal szemben erősebb piacvédelmet követeltek - tette hozzá a BBC.
A korábbi árfolyampolitikát folyamatosan bírálta mind az Egyesült Államok, mind Kína többi kereskedelmi partnere, mert a jüant rendkívül alulértékeltnek tartották, és hangsúlyozták, hogy ez tisztességtelen előnyhöz juttatja a kínai exportőröket a világpiacon. Az árfolyam egyelőre messze elmarad az Egyesült Államok által megkívánt 10 százalékos felértékeléstől, de mostantól a jüan árfolyama naponta 0,3 százalékkal elmozdulhat az előző napi záró értékétől, ami elvben meghagyja a fokozatos felértékelődés lehetőségét.
Hangsúlyozzák ugyanakkor, hogy a kínai jegybank beavatkozik majd az árfolyamsáv meghatározásába, ha azt a piaci fejlemények, a gazdasági és a pénzügyi helyzet szükségessé teszi. Az árfolyam mindenesetre sokkal rugalmasabban követi majd a piaci feltételeket.
Malajzia a fix ringgit/dollár árfolyam megszüntetéséről, az árfolyam felügyelt lebegtetéséről döntött a kínai devizapolitikai döntés meghozatala után. Tajvan ezzel szemben nem változtat eddigi devizapolitikáján, fenntartja a tajvani dollár „dinamikus stabilitását”.