Széles Gábor tévéterve
Lapzártánkkor érkeztek a cégbíróságra az Echo Hungária Televízió Rt. iratai, miközben Széles Gábor üzletember szerint már a múlt héten bejegyzés alatt állt az rt., hogy egy új televízió háttércége legyen.
"A két hete megfogant gyermekről sem tudja senki megmondani, hogy fiú lesz-e vagy lány" - ezzel a hasonlattal utasították el a részleteket firtató HVG érdeklődését a Széles Gábor üzletember által megálmodott Echo Tv ügyének ismerői. Így miközben az elmúlt napokban sok szó esett Magyarország egyik leggazdagabb emberének televízióalapítási szándékáról, feltűnően sok a bizonytalanság a nyáron már próbaüzemet tervező új csatorna körül.
Széles Gábor. Sokat ígér © Müller Judit |
A Videoton- és a Műszertechnika-csoportot (HVG, 2004. december 3.) irányító üzletember szerint téves az az elterjedt hír, hogy a Hír Tv konkurenciáját szervezné, valójában a kultúrával és a természettudományokkal is kiemelten foglalkozó, politikailag semleges csatornát vizionált, amelynek költségeire az első évben 600 millió forinttal számolt (néhány nappal később már nem volt hajlandó válaszolni arra a kérdésre, mennyit költ technikára, mindössze annyit mondott: nagyon sokat). A Műszertechnika Rt. tulajdonában lévő, a budapesti Thököly és Mexikói út sarkán álló, ma még meglehetősen lerobbant állapotú irodaházba tervezett Echo-stúdiókat mindenesetre az alapító ígérete szerint "Magyarországon még alig ismert" 21. századi technikával szerelik fel. Miközben az érintettek szerint még idő előttiek a tévéprogram szerkezetére vonatkozó kérdések, Széles közlése szerint a digitális technikára építő eszközparkot már megrendelték (a leendő tévészékházban nincs még nyoma komoly készülődésnek). A HVG információja szerint egy kábelen és műholdon is terjesztett program "beugró" költsége több mint 200 millió forint, ennyibe kerül a műholdra juttatáshoz szükséges eszköz és a továbbítás éves díja, s ezután jönnek a műsor előállításának költségei.
A 2002-2003-ban összesen közel 660 millió forint veszteséget elkönyvelt Hír Tv példájából (HVG, 2004. november 6.) kiindulva biztos üzletnek egyáltalán nem nevezhető médiavállalkozástól az alapító azt reméli, hogy egy év elteltével a saját lábán is megáll majd. Szélestől - aki vagyonát még a rendszerváltás előtt létrehozott Műszertechnika Kisszövetkezettel alapozta meg - korábban sem állt távol a médiavállalkozások gondolata, bár eddig inkább résztulajdonosként, cégein keresztül lépett fel. Beszállt például az 1989-ben MDF-hetilapként indult Magyar Fórum, illetve a Hitel című újságok kiadójába (HVG, 1995. szeptember 9.), ami különösebben nem meglepő, hiszen 1990-1993-ban a fórum elnökségi tagja volt.
Kóczián és Gulyás a kiszemelt épületnél © Túry Gergely |
Hivatalosan nem tudnak a televízióalapítási tervről az Országos Rádió és Televízió Testületben sem, igaz, ott csupán a műsorszolgáltatás tervezett megkezdése előtt harminc nappal kell engedélyt kérni egy "kábeles" csatorna beindításához. A sajtóból értesültek az ötletről a két legnagyobb szolgáltatónál, a Matávkábelnél és az UPC-nél is. Utóbbi hálózatán így az idén már biztosan nem sugároz az Echo Tv, miután új programokat kizárólag év elején vagy végén vesznek fel a kínálatukba. Borússá teszi a kilátásokat az is, hogy az idén - legkorábban júniusban - a közszolgálati televízió m3-nak nevezett Demokrácia csatornája is beindulhat, amely elsősorban parlamenti tudósításokat közvetítene óránkénti hírösszefoglalóval.
PÁLMAI ERIKA