Tíz dollár jár a Microsoftnak minden iPod után?

2 perc

2005.08.16. 14:55

Megtörténhet, hogy az Apple-nek minden eladott zenelejátszó után fizetnie kell a redmondi óriásnak, amely birtokolja az iPodban használt technológia egyik részének szabadalmait.

A fejlesztéseket mániákusan
őrző Steve Jobsnak főhet a feje
© AP
A médiával és technológiai hírekkel foglalkozó Digital Lifestyles weboldal értesülései szerint az Apple csak a tavalyi év során több mint 18 millió iPodot adott el, így ha fizetésre kerül a sor, több tízmillió dollár vándorolna Bill Gates cégének bankszámlájára.

Valószínűleg már most is fejek hullanak majd a porba az Apple-nél,  ugyanis a kellemetlenség elkerülhető lett volna. Az iPodot 2001 novemberében hozták forgalomba, azonban nem védették le az összes szabadalmat, amelyre az igénylést csupán 2002 októberében nyújtották be. Eközben a Microsoft 2002 májusában szabadalmat kapott a zenelejátszók egyes kulcsfontosságú elemeire, mint például a dalkiválasztó menüt futtató szoftverre. Így a redmondi cég joggal állíthatja, hogy az iPodban használt technológia egyes részei az ő szellemi tulajdonát képezik.

Az Amerikai Szabadalmi és Védjegy Hivatal 2002 júliusában elutasította az Apple szabadalmi igényét, mondván, egyes részek nagyon hasonlatosak egy korábbi szabadalommal, amelyet John Platt, a Microsoft alkalmazottja nyújtott be. Ez utóbbi igénylés nem nevezi nevén az iPodot, csupán egy „hordozható, kisméretű multimédiás tartalmak lejátszására alkalmas készüléket” említ, amely képes mp3 fájlok lejátszásra, úgy, hogy „megjeleníti az adott dal címét, az előadó nevét, az albumot, amelyen az adott dal fellelhető, illetve a dal hosszát”.

A vita egyelőre nem dőlt el, azonban, ha a Microsoftnak kedvez majd a szerencse – és az esetleges bírósági döntések – akkor az Apple-nek licenszdíjat kell majd fizetnie az eladott iPodok után. A díj összege pedig akár a tíz dollárt is elérheti. A Microsoft nagylelkűen beleegyezett, hogy a megfelelő díjazás fejében az Apple rendelkezésére bocsátja a licenszet.

„Céges politikánk szerint mások is hozzáférhetnek licenszdíj fejében a szabadalmainkhoz, így ők is használhatják az innovatív megoldásainkat a termékeinkben” – nyilatkozta a kérdésről David Kaefer a Microsoft szellemi tulajdonnal és üzletfejlesztéssel foglalkozó igazgatója.

Az Apple képviselői bejelentették, hogy fellebbeznek a szabadalmi hivatal döntése ellen. Ez a folyamat akár 18 hónapig is elhúzódhat.