Mi van a Secu Markó-dossziéjában?

1 perc

2005.08.31. 15:18

Betekintést kapott a Securitate Markó Béláról készített megfigyelési dossziéjába a Cotidianul román napilap egyik újságírója. Markó Béla, az RMDSZ elnöke, miniszterelnök-helyettes úgy nyilatkozott, ha a napilap megkereste volna, átadja nekik a róla szóló anyagot.

"Mint elvet, nem helyeslem, hogy bárki belenézhessen a szekus dossziékba, de nem utasítottam volna vissza, hogy a Cotidianul újságírójának megmutassam a teljes dossziét, mert magam is kikértem" - reagált a Transindex oldalán Markó Béla a bukaresti lap cikkére. "Annál is inkább, mert a dokumentumok visszaigazolják azt, ami valóban történt és elmondhatom, nincs semmi szégyellnivalóm. A Securitate követett, lehallgatott és minden eszközét bevetett ellenem. Egyes szekuritatés címkézések szerint irredenta tevékenységben vettem részt" – hangsúlyozta az RMDSZ elnöke.

A Securitate tisztje, Ioan Grama 1983. július 2-án felhatalmazást kért ahhoz, hogy Markó Béla, a Hajdu Győző által főszerkesztett Igaz Szó egyik szerkesztőjeként – "támogasson bennünket egyes negatív megnyilvánulásokat mutató személyek helyzetének tisztázásában" - írja a bukaresti lap, idézve a birtokába jutott dokumentumból. A lap ezután említést tesz Markó kilencoldalas feljegyzéséről, amelyet 1984-ben egy sepsiszentgyörgyi utazásáról készített és Markónak Secu felé tett ígéretről, miszerint, ha törvénybe ütköző problémák jutnak tudomására, informálni fog". Markó feltehetően kénytelen volt látszólag belemenni a Secu által felajánlott szerepbe, de a román elhárítás még így sem bízott benne. 1985-ben Grama javasolta Markó operatív megfigyelését, amiért kapcsolatot tart "a Securitate által figyelt hazai és külföldi célpontokkal", illetve amiért "nacionalista-irredenta megnyilvánulásai" vannak. A Securitate-tiszt a szerkesztő telefonjának lehallgatását és (utcai) követését kérelmezi. A román titkosszolgálat 1988-ban bővítette utoljára Markó dossziéját: a költőről ekkor egy magyarországi utazása kapcsán negatív jellemzést adott - derül ki a román lap írásából.

A bukaresti napilap összeállításából mindenestre csupán annyi derül ki, hogy Markó, a fenyegetésnek látszólag engedve, szóbeli beleegyezést adott. Írásos, illetve aláírt kötelezvényről a lapnak nincsenek bizonyítékai. A cikk arról sem tud részletekkel szolgálni, mit tartalmazhatott az említett kilencoldalas szentgyörgyi feljegyzés.