Ötpontos terv az olajkrízis mérséklésére
A jelenlegi magas olajárak aggodalomra adnak okot, nem csak azért, mert az unió polgárainak társadalmi jólétét veszélyeztetik, hanem mert a gazdasági növekedésre is hatással vannak, és emiatt a lisszaboni célok elérését veszélyeztetik - véli az Európai Bizottság, amely kedden vitatta meg az olajkrízis mérséklésére kidolgozott tervet.
Andris Piebalgs energiaügyi biztos szerint az Európai Bizottság energiapolitikája már egy ideje olyan intézkedések meghozatalára összpontosít, amelyek megfelelő válaszreakciót jelentenek a magas olajárakra.
„Európa erre a kihívásra vezető szerepéhez méltón intelligens, következetes és környezetbarát választ adott.” A biztos szerint azonban a jelenlegi magas olajárakat figyelembe véve, és azok negatív hatásával számolva az EU-nek „meg kell dupláznia” erőfeszítéseit.
A bizottság ülésén tárgyalt ötpontos terv az energiaszükséglet csökkentésére összpontosít. Az EU kormánya szerint az unió élenjáró a hatékony, energiatakarékos megoldások bevezetésében.
Elfogadta az épületek öko-design direktíváját, ez év júniusában kidolgozta az energiahatékonyság zöld könyvét, amelyet 2006-ban egy konkrét akcióterv követ, ennek feladata lesz kijelölni azokat a helyeket, ahol az energiatakarékosság a leghatékonyabban megvalósítható.
A magas olajárakra adott közép- és hosszú távú választ az alternatív energiaforrások használatára való áttérés, a más energiaformákban való nagyobb bizalom jelenti.
Növelni kell az olajpiac átláthatóságát, a változások előrejelzésének pontosságát, hogy ezzel a spekulatív áremelkedést meg lehessen előzni. Noha az elsődleges prioritást az alternatív energiaforrások jelentik, rövid és középtávon növelni kell az olajtartalékokat, több feldolgozó-kapacitást kell kialakítani.
A váratlan helyzetekre úgy kell készülni, hogy a reakció sokkal hatékonyabb legyen, ideértve az olajtartalékok felhasználását is. Az EU törvényei alapján az összes tagállamnak rendelkeznie kell 90 napi fogyasztásra elegendő sürgősségi tartalékkal. Ez az amerikai stratégiai olajtartalékok megfelelője, mennyiségben azonban Európa jóval többet tartalékol, mint az USA.