Választási találgatások Izraelben

3 perc

2005.09.09. 07:32

Az izraeli nagykoalíció napjai meg vannak számlálva, inog a Likud egysége, Sharon pozíciója meggyengült, jövő tavasszara kírhatják az országos választásokat - derül ki a A Likud és a Munkapárt egy-egy vezető politikusának a hvg.hu részére adott interjújából.

Tzahi Hanegbi a Likud egyik vezető politikusa, 1988 óta tagja a Kneszetnek. A Sharon kormány belbiztonsági minisztere volt, de amikor 2004-ben rendőrségi vizsgálat indult ellene korrupciós ügyekben, feladta hivatalát. Kevesen tudnak nála többet a Likud berkeinek történéseiről, a kulisszák mögötti ügyekről.

hvg.hu: Mit gondol, Ariel Saron otthagyja pártját, ha riválisa, Netanyahu felülkerekedik, vagy marad? Részeire szakadhat a Likud?

Tzahi Hanegbi: A Likudban jól tudják, hogy a pártszakadásnak súlyos

következményei lennének, és biztos választási verességet jelentene. Ezért nem hiszem, hogy ezt megkockáztatják, nem is lenne tisztességes eljárás 120 ezer szavazásra jogosult párttagunkkal szemben.

hvg.hu: Éppen Ön javasolta, hogy az eredményektől függetlenül a jelölteknek a pártban kell maradniuk.

T. H.: Igen, és még mindig nem adtam fel, hogy megállapodásra jussanak az indulás összes szabályáról a pártbeli előválasztásokon. Jelenleg még nem létezik ilyen kódex. A megállapodás értelmében az összes jelölt kötelezné magát, hogy elfogadja a pártbeli választás eredményét, és nem hoz létre a Likuddal rivalizáló országos választási listát.

hvg.hu: Miért akarja Netanyahu minél hamarabb, még november előtt megtartatni a likudbeli előválasztásokat? Miféle szerepet játszik itt az idő?

T. H.: Feltételezem, hogy minél közelebb lesznek a választások a kitelepítés eseményeihez, annál jobban megőrződik a miniszterelnök iránt a Likudon belül érzett harag és a düh. Netanyahunak nem áll érdekében, hogy elhalványuljon ez a közösségi emlékezet.

hvg.hu: Mikorra várható a következő parlamenti választás Izraelben?

T. H.: Csak annyi bizonyos, hogy előrehozott választások lesznek. Sok függ a Munkapárt álláspontjától, a Likud szövetségese a kormányban, és nélküle gyakorlatilag nincs többségünk a Kneszetben. A Munkapárt a dolgok mostani állása szerint novemberben választja meg a vezetőjét. Ennek a vezetőnek el kell majd döntenie, érdekében áll-e az országos választás mielőbbi megtartása, vagy nem.

--------------------------------------------------

Ephraim Sneh (ejtsd: Efrájim Szné) az izraeli Munkapárt egyik kulcspolitikusa. Eredetileg orvosnak tanult, majd a hadseregben futott be karriert. Leszerelése után a baloldalon kezdett politizálni, 1992 óta tagja a Knesszetnek.1993-tól 1996-ig a Rabin-kormányban egészségügyi miniszter, majd 1999 után a Barak-kormányban honvédelmi miniszterhelyettes, később az első Saron-koalícióban közlekedési miniszterként működött. Igencsak jártas a Munkapárt belső ügyeiben,

hvg.hu: Kit választanak meg november körül a Munkapárt vezetőjének? Megint Shimon Pereszt az ő 83 évével? Ehud Barak egyenesen azt javasolta, hogy Peresz javára minden jelölt lépjen vissza…

Ephraim Sneh:  Szerintem sokkal jobb, ha valakit megválasztanak, mint ha az illető valamiféle közmegegyezés révén lesz vezető. November előtt megtartjuk a választást, az fog vezetni bennünket, akit a 110 ezer párttag megválaszt. Ha Pereszre szavaznak, akkor Peresz.

hvg.hu: És mikor lesznek az országos választások? Előrébb hozzák őket 2007 őszénél?

E. S.: Úgy saccolom, hogy már jövő tavasszal kiírják a parlamenti választásokat. Mi már valószínűleg novemberben otthagyjuk a nagykoalíciót. Az alkalom a költségvetés előterjesztése lesz. Ezt mi, munkáspártiak nem támogathatjuk. Ekkor megbukik a kormány, és kitűzik a választásokat. A dolog azért bizonytalan, mert pártunkban is vannak olyanok, akik a büdzsé mellett akarják majd leadni voksukat. A választás alkalmat ad arra, hogy Izrael lakói eldöntsék, milyen irányban menjen az izraeli társadalom. A voksolásnak arról is szólnia kell, folytatni akarjuk-e a háborút, vagy inkább további telepesfalvakat áldozzunk fel. Ugyanis képtelenség változatlanul hagyni a '67-ben elfoglalt területeken a zsidó telepeket, és közben elvárni, hogy véget érjen a háború.

hvg.hu: Milyen irányba mehet az izraeli társadalom?

E. S.: Netanyahu lerombolná az évtizedek alatt felépült társadalmi szerkezetet. Az ő világképe szerint az államnak nem kell szolgálnia polgárait. Mi az ellenkezőjét valljuk. Állami kötelesség többek között a közoktatás, az egészségügyi ellátás, a rászorulók ápolásának megszervezése. A választóknak el kell dönteniük, melyik rendszert akarják, a miénket vagy az övét.

hvg.hu: A napokban Mahmoud Abbasznál járt. Miről beszélgetett a palesztin elnökkel?

E. S.: Ez egy négyszemközti megbeszélés volt, amiről nem szeretnék részleteket elárulni. Annyit elmondhatok, hogy érzésem szerint a másik oldalon igazi tárgyalópartnerünk van, aki éppen úgy békét akar, mint mi.

hvg.hu: A megbeszélések alapján mit gondol, hogyan alakul a jövőben a Palesztin Hatóság hozzáállása a szélsőséges iszlám mozgalmakhoz?

E. S.: A szélsőséges iszlám mozgalmak és főleg a Hamasz Mahmoud Abbasznak éppen annyira ellensége, mint Izraelnek. Előbb-utóbb el kell intéznie őket, és persze erről is szót ejtünk minden tárgyalásunkon.

Shiri Zsuzsa/Jeruzsálem