Trichet: nem adócsökkentéssel kellene mérsékelni a benzin árát
Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke szerint a kőolaj árának további emelkedése ár- és munkabér-növekedéshez vezethet, s így jelentősen növelheti az inflációt.
A Európai Parlament gazdasági és monetáris bizottságának ülésén a szárnyaló kőolajárak és a Katrina hurrikánhoz hasonló természeti csapások gazdasági növekedésre gyakorolt hatása is terítékre került. Hivatalos brüsszeli tájékoztatás szerint Trichet azt mondta, hogy a kőolajárak emelkedése miatt nagyobb lesz az infláció, mint ahogyan azt a korábbi becslések alapján várták.
Az EKB 2005-re 2,1-2,3, 2006-ra 1,4-2,4 százalékos inflációra számít. A pénzromlás esetlegesen növekvő ütemének egyik oka az lesz, hogy az emelkedő olajárak láttán már eleve magasabb árakat – és emiatt – fizetéseket és állapítanak meg a piac szereplői.
A bizottság francia, szocialista elnöke, Pervenche Berés szerint – mivel az olajárak emelkedése jelentősen befolyásolja az EU gazdaságát – nemzetállami intézkedések helyett uniós szintű, közös fellépésre lenne szükség. Trichet úgy véli, hogy nem az adócsökkentés a legmegfelelőbb eszköz, szerinte inkább más módon kellene segíteni a szegényebb társadalmi rétegeket. Az EKB-elnök szeretné elkerülni azokat a hibákat, amelyeket az első olajválság után, az 1970-es években elkövettek az akkori döntéshozók. Nem szabad például megengedni, hogy a termelő szektor viselje az olajár-változások összes terhét, ez ugyanis hosszú évekre meggyengítené az EU gazdaságát.
Trichet elégedetlen egyes tagországok magas költségvetési hiánya miatt, különösen azért, mert szerinte viszonylag hosszú idő állt rendelkezésre ahhoz, hogy a deficit szintjét az EU által elvárt három százalékos szint alá csökkentsék az érintettek.
Magyarországot is érinti, hogy a bizottsági vitában számos képviselő kétségeinek adott hangot annak kapcsán: megfelelően felkészültek-e az új tagországok az eurózónába történő belépésre. Az EKB-elnök megerősítette, hogy, minden előírást szigorúan figyelembe vesznek majd az „euróérettség” elbírálásánál, de ezeknek a követelményeknek a közös pénzt már használó államoknak is eleget kell tenniük.
Trichet szerint az eurózóna mostani kamatszintje megfelelő. A bankelnök kiemelte, hogy az árstabilitás fenntartása elengedhetetlenül szükséges a növekedéshez.