Európa gazdasága jobban szenved a Katrinától, mint az USA
Az euróövezet komolyabban megsínyli a kőolaj árának emelkedését, mint az Egyesült Államok, vélekedik a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD), amely sürgeti az Európai Központi Bankot, hogy az alkalmazzon átfogó pénzügyi politikát a gazdasági hanyatlás elhárítása érdekében.
A világ harminc leggazdagabb országát tömörítő, Párizsban székelő szervezet szerint az egyesült államokbeli természeti csapás világgazdasági következményeit még nem lehet felbecsülni. A közvetlen károk és a kőolaj árának emelkedése együttesen várhatóan igen jelentős problémát jelent az euróövezet gazdaságának, amely már éppen kezdett volna lassan növekedni.
- Derűlátó forgatókönyv esetén az erős gazdasági rendszert működtető Egyesült Államokban a hurrikán legfeljebb lassítja a gazdasági fejlődést, míg az euróövezetben a gazdaság eleve igen törékeny lábakon állt - nyilatkozta a The Timesnak Jean-Philippe Cotis, az OECD vezető gazdasági szakértője.
Az OECD mindazonáltal nem módosította előrejelzéseit az amerikai gazdaság növekedését illetően (3,6 százalék), míg az euróövezet esetében az eddigi 1,2 helyett 1,3 százalékos növekedést jelez. Az új kőolaj-árak egy ideig bizonyosan nem csökkennek majd, az áremelkedés által kiváltott sokkhatás számos következményével még csak ezután kell szembenézni.
Az OECD szerint az Európai Központi Banknak módosítania kell hozzáállásán, azaz sokkal átfogóbb, komplexebb politikát kell folytatnia a magas kőolajárak kapcsán lehetséges gazdasági hanyatlás elkerülése érdekében.
Jean-Philippe Cotis elsősorban az ECB-nek azt a korlátozó pénzügyi filozófiáját bírálja, amely szerint a gazdasági növekedést a kormányok által végrehajtott szerkezeti reformokkal kell stimulálni ahelyett, hogy a központi bank pumpálna készpénzt a gazdaságba. (Az ECB, mint ismeretes, az infláció elkerülését tekinti fő céljának.)
Franciaország, Németország és Olaszország ismételten politikájának módosítására kérte fel a központi bankot, arra, hogy az összpontosítson inkább a növekedésre, semmint az inflációra.
Alig kevesebb mint két héttel a németországi parlamenti választások előtt Gerhard Schröder is beszállt a globális gazdaságpolitikai kérdések megvitatásába. A német kancellár úgy nyilatkozott, hogy csökkenteni kellene a spekulatív kőolaj-kereskedelem hatását, hiszen ez áll a kőolaj áremelkedésének hátterében, írja a Financial Times.
Schröder fokozottabb átláthatóságra szólít fel a kőolaj árát illetően, s emlékeztetett, hogy ezzel kapcsolatban ő már konkrét javaslatokat fogalmazott meg a világ leggazdagabb országainak (G8) tavaly júliusi csúcsértekezletén, ezeket a javaslatokat azonban annak idején Nagy-Britannia és az USA ellenezte.